Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus läbis teise lugemise sotsiaalhoolekande ning matusetoetuse seaduse eelnõu. Seadus muudab toimetuleku regulatsiooni senisest paindlikumaks ning lisaks soodustab tööle asumist. Uuest aastast taastatakse ka matusetoetus, mille maksmine lõpetati 2009. aastal.

Riigikogu sotsiaalkomisjoni liikme Marika Tuus-Lauli sõnul motiveerib Eestis muudetav perede toimetulekusüsteem inimest tööd leidma. „Kui inimene, kes on saanud töötuna toimetulekutoetust leiab töökoha, siis tööle minnes saab ta kahel esimesel kuul toetust edasi. Järgmisel neljal kuul makstakse talle 50 protsenti toimetulekutoetusest palgale lisaks. Sellisel kujul toetab süsteem inimesi nii rahaliselt kui võib-olla ka mentaalselt keerulisest olukorrast välja tulemisel, “ täpsustas Tuus-Laul.

Samuti ei loeta edaspidi uue regulatsiooni kohaselt toimetulekutoetuse arvestamisel pere sissetulekute hulka alaealiste õpilaste teenitud töötasu. Muudatus tagab õpilastele koolivaheajal töötamisel paindlikumad tingimused. Ühtlasi tõuseb toimetulekupiir 140 eurole ja pere iga alaealise toimetulekupiir lausa 130 eurolt 168 euroni kuus.

Olulise muudatusena taastatakse eelnõuga 250-eurone matusetoetus, mida hakatakse maksma läbi kohalikele omavalitsuste. Toetuse saamise ning korra kehtestab edaspidi iga kohalik omavalitsus ise. Pärast 2009. aastal toimunud seadusemuudatust maksti toetust puudust kannatavatele ehk toimetulekutoetuse saajatele. „Keskfraktsioon on ligi 8 aastat matusetoetuse taastamise eest seisnud ning mul on siiralt hea meel, et see otsus lõpuks vastu võeti. Meil elab palju inimesi, kes ei ole materiaalselt kindlustatud, seetõttu on riigipoole toetus igati positiivne,“ lisas Marika Tuus-Laul.

Seadus on kavandatud jõustuma 1. jaanuarist 2018.

Tagasiside