Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu võttis täna vastu seaduse, mille kohaselt saab inimeste terviseandmeid peatselt kõigi Euroopa Liidu liikmesriikide vahel digitaalselt vahetada.

Riigikogu sotsiaalkomisjoni kuuluva Marika Tuus-Lauli sõnul on terviseandmete piiriülese edastamise projekti eesmärk tagada välisriigis viibivatele inimestele kvaliteetsem arstiabi ja ravimite kättesaadavus tänu elektrooniliselt edastatavatele andmetele. „Esiteks saavad inimesed kasutada näiteks kodumaal juba hästi töötavat digiretsepti Eestit väljaspool. Samuti lihtsustab see arstide tööd, kes saavad operatiivselt tutvuda patsiendi terviseandmetega, ning apteekrite tegevust, kellel on lihtsam välja müüa patsiendi koduriigis väljastatud retsepti,“ sõnas Marika Tuus-Laul, lisades, et muudatusel on positiivne mõju tervishoiusüsteemi toimimisele, kvaliteedile ning kättesaadavusele üldiselt.

Poliitiku sõnul on esialgne pilootprojekt Soomega juba läbi viidud, kuid üldisem eesmärk on, et süsteem rakenduks kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides. „Soome on selles küsimuses Eestile oluline partner, sest paljud eestlased on rajanud oma elu põhjanaabrite juurde. Vaatamata sellele peab riik oma kodanike suhtes näitama üles hoolivust ning võimaldama digitaalselt terviseandmeid vahetada. Lisaks Soomele on ka Horvaatia ja Portugal valmis digiretseptiandmeid vahetama, kuid kahtlemata on digikoostööd teiste riikidega vaja edasi arendada,“ ütles riigikogu liige.

Kui riikidevaheline digiretsept võiks käivituda 2019. aastal, siis terviseandmete puhul on jõustumine planeeritud 2020. aastasse.

Tagasiside