Marika Tuus-Laul: pensionisüsteemi muutmine vähendab tulevaste pensionäride vaesusriski
Riigikogus läbis täna esimese lugemise seaduseelnõu, millega muudetakse pensioni arvutamise valemit ning seotakse see alates 2027. aastast keskmise oodatava eluajaga.
Riigikogu sotsiaalkomisjoni liikme Marika Tuus-Lauli sõnul on muudatus vajalik, et vältida tulevikus ebavõrdset olukorda ühiskonnas. „Pensionivalemi muutmisega hakatakse töötasu suuruse asemel koguma nii-öelda staažiosa. Eestis teenib suur osa inimestest alla keskmise palga, näiteks lasteaiaõpetaja abid, koristajad või hooldekodude töötajad. Muudatusi sisse viimata hakkaksid nad tulevikus saama väga väikest pensioni ning peaksid äraelamiseks töötama sisuliselt elu lõpuni,“ sõnas Tuus-Laul.
Teiseks muutub pensionisüsteem alates 2021. aastast inimesele paindlikumaks ning toob pensionisaajale juurde rohkem mugavust ning otsustamisvabadust. „Tulevikus on igal inimesel võimalik valida sobivaim aeg pensionile jäämiseks. Samuti on võimalik otsustada, kas saada pensionit osaliselt, lasta oma pensioni maksmine peatada ja sobival hetkel taas jätkata,“ ütles Tuus-Laul.
Keskerakonda kuuluva Marika Tuus-Lauli sõnul täna Riigikogus arutluse all olev seaduseelnõu praegusi pensionäre ei puuduta, kuid vaesusest välja toomist ootavad nemadki. „Täna elab väga suur hulk eakaid suhtelises vaesuses ning olukorra parandamiseks soovime viia ellu erakorralise pensionitõusu. Üks sajandivanune riik peab suutma eakate heaolu parandada, mistõttu on kahju, et selle vajalikkust teised erakonnad ei näe,“ lisas Tuus-Laul lõpetuseks.