Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus võeti täna vastu pensionikindlustuse seadus, mille tulemusel kerkib pensionite baasosa ning koos iga-aastase indekseerimisega kasvab vanaduspension järgmise aasta aprillis 45 eurot.

Eelnõu seletuskirja järgi on Eesti vanemaealiste elanike vaesuse määr viimastel aastatel olnud Euroopa Liidu kõrgeim. Statistikaameti andmetel elas 2017. aastal 46,4% vanemaealistest suhtelises vaesuses. 2018. aastal moodustas keskmine vanaduspension Eestis keskmisest netokuupalgast ligikaudu 41% ning see on Euroopa Liidu väikseim näitaja.
Riigikogu sotsiaalkomisjoni kuuluva Marika Tuus-Lauli sõnul on 12 aasta suurim pensionitõus esimene ja konkreetne samm eakate heaolu parandamisel. „Iga täiendava lisaeuroga vähendame eakate seas levivat vaesust ning usun, et need ligi 330 000 eakat, kellele tähendab see aastas 540 eurot lisaraha, oskavad seda hinnata,“ ütles Tuus-Laul, lisades, et igal juhul paneb tänane pensionitõus tugeva aluse järgmistele tõusudele.

„Reformierakonna poolt juhitud valitsuste jaoks olid eakatega seotud probleemid selgelt teisejärgulised, mida kinnitab seegi, et viimase 10 aasta jooksul ei tõstetud pensione erakorraliselt mitte sentigi. Probleemi eiramine minevikus on toonud meid tänasesse päeva, kus pooled eakad elavad vaesuses ning vajavad igakülgset tuge,“ ütles Tuus-Laul. „Keskerakonna, EKRE ja Isamaa valitsuskoalitsioon pööras oma näo eakate poole vaatamata keerulisele eelarve seisule.

„Erakorralised pensionitõusud on toimunud siis, kui sotsiaalsfääri eest on vastutanud Keskerakonna minister. Hetkel täitsime oma valimislubadusest esimese aastaga sisuliselt pool ning eesmärgiks on erakorralise pensionitõusu poole püüelda ka järgevatel aastatel,“ ütles Tuus-Laul.

Tagasiside