Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Marika Tuus-Laul sõnas täna sotsiaalkomisjonis toimunud riikliku vanaduspensioni arutelul, et tänase pensionisüsteemiga jätkamine ei ole mõeldav, sest süsteem ei ole lihtsalt pikaajaliselt jätkusuutlik. Saadiku sõnul vajab pensionikord küll muutusi, kuid lahendus ei saa tulla pensioniea tõstmise näol.

„Pensionisüsteemi, nagu tervishoidugi, peavad üleval noored eestimaalased, kes aga siin olla ei taha ning kes pühivad kodumaa tolmu liialt sageli jalgadelt. Täna peame mõtlema, kuidas tagada noorte kodumaale jäämine, mitte ei tule arutada pensioniea tõstmise üle,“ rääkis Marika Tuus-Laul.

Riigikogulase sõnul ei ole mõeldav, et Eesti pensioniiga tõstetaks 70 eluaastani. Enne pensioniea tõstmist tuleks hoopis tervishoid korda teha, et inimesed ei peaks oma vanaduspõlve haigena veetma. „Uuringud näitavad, et Eesti panustab tervishoidu liiga vähe. Selle asemel, et vaadata keskmise eluea numbreid, tuleks vaadata tervena elatud aastate hulka, mille poolest on Eesti Euroopa viletsaimate seas. Alates 2009. aastast on naiste tervena elatud aastate arv vähenenud 2,1 aastat ja meestel 1,9 aastat – need pole arvud, mille pealt pensioniiga tõsta saaks. Meil on väga palju haigeid vanureid. Kindlasti on üheks määravaks teguriks asjaolu, et inimesed ei pääse arsti juurde. Näiteks 1. juuli seisuga ootas üle 180 tuhande patsiendi mingis arstiabi järjekorras.“

„Ma ausalt ei kujuta ette, et 70 aastane inimene suudaks töötada täiskohaga politseinikuna, ehitajana või tuletõrjujana. Kergema koormusega töökohti on aga raske leida, eriti maal. Kes tahab haiget vanainimest tööle võtta? Isegi koristaja kohtadele on täna ülemäärane tung. Olen nõus nendega, kes ütlevad, et meie pensionisüsteem vajab sisukat reformi, mitte rumalate loosungite loopimist“ lõpetas Marika Tuus-Laul.

Lisainfo:
Marika Tuus-Laul
Tel: +372 506 9018

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246

Tagasiside