Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon esitas täna majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsile arupärimise riigi raha eest loodud energiaagentuuri kulutuste kohta.

„Ebaselge on nii energiaagentuuri loomise põhjused tänases majanduslikus olukorras, agentuurile juhi valimine kui ka maksumaksja raha kulutamine kalliks reisiks Araabiasse,“ ütles Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson.

Simson ütles, et energiaagentuuri juhiks osutuks Roheliste erakonna liige Kristiina Rebane. „Soovime ministrilt kindlust, et tegu pole poliitiliselt ametikohtade jagamisega,“ märkis Simson.

3. veebruari käesoleva aasta Äripäevas ilmus lugu “Energiaagentuuri kulu ja kirjadega Araabiasse“, kus  kirjutatakse , et ühe vastutasuna roheliste toetuse eest riigieelarve vastuvõtmisel eraldas valitsuskoalitsioon 86 miljonit krooni energia- ja kliimaagentuuri loomiseks.

15.-22. jaanuarini käis agentuuri kuludega Abu Dhabis viieliikmeline delegatsioon, mis läks maksumaksjale maksma 165 000 krooni.

Viietärnihotellis Intercontinental peatunud delegatsioonis olid Riigikogu Roheliste fraktsiooni aseesimees Marek Strandberg, aseesimees Jaan Tepp, agentuuri juht Kristiina Rebane, Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energeetikaosakonna juhataja Lauri Tammiste ning Tartu Ülikooli Tehnoloogiainstituudi energiatõhusa ehituse tuumiklabori juhtaja Tõnu Mauring.

 

Keskerakonna fraktsioon soovib majandusminister Partsilt vastuseid järgnevatele küsimustele:

1) Kuidas te endise riigikontrolörina suhtute ajakirjaniku väitesse, et Energiaagentuur loodi poliitilise teenena? Kas agentuuri tekkepõhjused, arusaadavus ja läbipaistvus on piisavalt tagatud? Rahandusminister Jürgen Ligi on avalikult kahelnud antud agentuuri loomise vajalikkuses. Miks te pole võtnud arvesse rahandusministri seisukohta, kelle hinnangul pole selline kulutamine praeguses majanduslikus olukorras otstarbekas?

2) Kuidas kavatsetakse kulutada 2010. aasta eelarves Energiaagentuurile eraldatud 86 miljonit krooni? Kui palju sellest on kulutatud praeguseks hetkeks?

3) Miks ei suudaks agentuurile pandud eesmärke täita mõni ministeeriumi osakond? Kui suur kulu on planeeritud Energiaagentuuri tööjõukuludeks?

4) Millistel tingimustel toimus Energiaagentuuri juhi konkurss, palju oli kandidaate ning millistel põhjustel osutus valituks Kristiina Rebane? Kas on juhus, et Roheliste erakonnale poliitilise teenena loodud Energiaagentuuri juhiks valiti sama erakonna liige, kellele tehti antud poliitiline teene?

5) Olukorras, kus töötus kasvab, käib kahtlase taustaga Energiaagentuuri suurekoosseisuline delegatsioon viietärnihotellis Abu Dhabis. Mis oli antud visiidi tulemus? Kes ning mis alustel koostas antud delegatsiooni koosseisu valiku?

6) Kas Te olete küsinud Riigikontrolli seisukohta Energiaagentuuris kujunenud olukorrale, kus raha kulutamise, eesmärkide saavutamise ja juhtimisvormi vahel on ebaselged suhted?

Tagasiside