Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu kultuurikomisjoni liige Mailis Reps sõnas tänasel haridusteemalisel olulise tähtsusega riikliku küsimuse arutelul, et Eesti haridussüsteemi suurimateks probleemideks on krooniline rahapuudus ning vägisi läbiviidavad poliitilised muudatused.

„Arutelu haridussüsteemi rahastamise teemal on väga asjakohane, sest liialt tihti näeme, kuidas haridussüsteemis tehakse otsuseid lähtudes rahast, mitte sisust,“ sõnas Mailis Reps, “vaatame näiteks viimaseid otsuseid, mis puudutavad lasteaedu. Lasteaias, kus varem pidi süsteemi järgi olema kaks õpetajat ja üks abiõpetaja, on mindud üle korrale, kus vaja on ühte õpetajat ja kahte abiõpetajat. Taolise käigu põhjus on selgelt rahaline kokkuhoid meie laste arengu arvelt. Sarnaseid näiteid saab tuua ka teistest kooliastmetest.“

Reps jätkas: „Rahapuudus kummitab meid ka õpetajate palkadest rääkides. Liialt tavaliseks on saanud vastandamine, et enne ei saa palku tõsta, kui kuskilt mujalt süsteemi seest on otsad kokku tõmmatud. Kroonilises puuduses kärbete tegemine aga edasi ei vii – ühel hetkel pole enam midagi õhemaks lihvida.“

Endise haridusministri hinnangul on haridussüsteemi halvendanud lisaks rahapuudusele ka poliitilised otsused. Nende otsuste ilmekaimaks näiteks peab ta venekeelseid koole, kus vägisi 60-40 süsteemile üle mindi.

„Selle tulemusena on meil aga nüüd klassis õpetaja ja õpilased, kes kumbki tegelikult oma täit potentsiaali näidata ei saa. Õpetajal on keeruline saja protsendiliselt edasi anda oma ainet ja õpilasel on keeruline ainet omandada. Tegelikult peaks meie eesmärk olema asjaolu, et noored oleksid haritud ja oskaksid eesti keelt. Tulemuse saavutamiseks ei pea me ju õpetama näiteks matemaatikat eesti keeles,“ selgitas Reps.

Lõpetuseks tõi saadik aga välja mure erivajadustega laste hariduse osas, kus riik plaanib lõpetada kergema puudega lastega eraldi tegelemise ja viia lihtsustatud õppekavaga lapsed üle tavakoolidesse.

„Plaani kohaselt hakkab riik tegelema vaid keskmise ja raskema puudega lastega. Tuletan meelde, et alles paar aastat tagasi lõpetati tavakoolides tugiteenuste rahastamine. Lihtsustatud õppekava üleviimine tavakooli saab aga selgelt toetuda tugevatele tugispetsialistidele, keda meil täna sageli pole võimalik koolidesse palgata. Seetõttu võivad plaani tagajärjed olla ohtlikud nii üleviidavatele lastele kui ka kaasõpilastele. Haridusmaastikul ei saa Exceli tabelist lähtudes otsuseid langetada. Loodan, et peagi saabuvad haridusse mõistlikumad ajad,“ lõpetas Mailis Reps.

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246

Tagasiside