Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Mailis Reps ei toeta tänast valitsuse otsust kiita heaks seadusmuudatus, mis lõpetab erakoolide tegevustoetuse rahastamise. Endise haridusministri Mailis Repsi hinnangul minnakse antud muudatusega tagasi süsteemi juurde, mis kehtis kuni 2011. aasta 1. septembrini. Reps lisas, et tegemist on väga muret tekitava olukorraga, kus erakoolid jäetakse sisuliselt abita ning valitsus püüab lihtsalt oma kohustustest kõrvale põigata.

„2014. aasta riigikohtu otsus nägi ette, et erakoolide rahastamine on riigi kohustus ning nende ülesannete kohalikele omavalitsustele peale asetamine on põhiseadusega vastuolus. Selle asemel aga, et olukorda sisuliselt lahendada, tõmbab valitsus lihtsalt erakoolidelt vaiba alt ära ning nende rahastamine lõpetatakse,“ lausus Riigikogu kultuurikomisjoni liige Mailis Reps.

Reps lisas, et kui Jaak Aaviksoo lõpetas riigipoolse tugiteenuste rahastamise – logopeedid, psühholoogid – siis Ossinovski proovis tekkinud olukorda lahendada nii, et omavalitsustel lubati nende palgavahendid võtta investeeringukomponendist. Tänane otsus tähendab Repsi hinnangul aga järjekordset vastandamist.

„Seaduse muudatusega suunatakse investeeringu komponent, ligi 2,6 miljonit eurot, otseselt õpetajate palga kasvu. On kummastav, et hariduspoliitikas ei suudeta tagada mingisugust jätkusuutlikust ning järjekindlust. Vastupidi – iga uus minister üritab haridusmaastikku enda näo järgi vormida. Taolises olukorras kannatavad aga ennekõike koolid, õpetajad ja õpilased.“

„Leian, et õpetajate palgatõus ei tohi tulla koolide renoveerimise vahenditest ega ka erakoolide rahastamise arvelt. Erakoolide rahastamise vastandamine õpetajate palgatõusuga peab lõppema ning õpetajate palgatõusuks vajalikud vahendid tuleb leida mujalt. Muudatusettepanekutes, mida keskfraktsioon riigieelarvele esitas, leidsime me vajaliku rahasumma, et katta õpetajate palgatõus ning jätta erakoolidele alles ka tegevustoetus. On selge, et hea tahtmise korral ei ole kuus miljonit eurot Eesti riigile ülejõu käiv summa. Küsimus on lihtsalt, kas tahtmine leitakse või mitte,“ lõpetas Mailis Reps.

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel 53 474 246
[email protected]

Lisainfo:
Mailis Reps
Tel 502 0849
[email protected]

Tagasiside