Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon edastas täna haridus- ja teadusminister Jürgen Ligile arupärimise, millega soovitakse tähelepanu juhtida eelmise aasta lõpus avaldatud OECD uuringule, millest selgus, kui paljud koolinoored soovivad tulevikus saada õpetajaks. Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni aseesimehe Mailis Repsi sõnul näitas antud uuring selgelt, et Eesti teismelistele ei paku õpetajaamet üldse huvi.

„Kui tabeli eesotsas troonivas Türgis soovivad õpetajaametit pidada ligi veerand 15-aastastest õpilastest ja OECD riikide keskmine jäi napilt alla viie protsendi, siis Eestis soovib õpetajaks saada vaid 0,6 protsenti 15-aastastest noortest. Selle näitajaga jäi Eesti küsitletud riikidest viimasele kohale. Õpetajaameti prestiiž on langenud nii madalale seetõttu, et neile makstav palk ja tehtav töö ei ole juba ammu tasakaalus,“ sõnas Mailis Reps.

Saadik selgitas, et õpetaja töö eeldab kõrgharidust, kuid olles selle saavutanud, avastab noor, et õpetaja palk jääb oluliselt alla teistele ülikooli lõpetanud erialadele. Kui palk on madal ja tööd ühiskonnas ei väärtustata, on ka ameti madal populaarsus loogiline.

„Õpetajate palga küsimus võeti eelmisel kevadel jõuliselt üles ning tänaseks on see ka koalitsioonilepingusse jõudnud. Leppes seisab, et õpetajate keskmine töötasu peab tõusma nelja aasta pärast 120 protsendile riigi keskmisest palgast. Vaadates tänavuse aasta palgatõusu, peab järgnevate aastate tõus olema märksa jõulisem, et 2019. aastaks soovitud tulemuseni ka jõuda. Selgelt peab kasvama ka õpetajate alampalk. Soovime arupärimisega kuulda, milliste meetoditega püüab ministeerium õpetajaametit noortele ahvatlevamaks muuta? Meil on niigi vananev õpetajaskond. Jätkates tänaste meetoditega, leiame end peagi olukorras, kus meil tuleb koolide hulka vähendada mitte õpilaste, vaid õpetajate puuduse tõttu,“ lõpetas endine haridusminister Mailis Reps.

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246
[email protected]

Tagasiside