Koalitsioon ei toetanud tänasel Riigikogu istungil Keskerakonna fraktsiooni poolt algatatud eelnõu muuta riigipühaks ülestõusmispühade teine püha, mis fraktsiooni aseesimehe Vadim Belobrovtsevi sõnul on enamikus Euroopa Liidu ning ka paljudes teistes riikides riigipüha ja puhkepäev ning Eesti võiks ka selles osas kuuluda Euroopa kultuuriruumi.

“Ka meie lähinaabrid Soome, Rootsi, Läti ja Leedu tähistavad igal aastal ülestõusmispühade teist püha, kokku tehakse seda rohkem kui sajas riigis. Euroopa Liidus on erandiks vaid Eesti, Malta ja Portugal, kus ülestõusmispühade teine püha on tavaline tööpäev,” lausus Vadim Belobrovtsev. “Eesti kalendris tähistatakse ülestõusmispühade esimest püha ja nelipühade esimest püha alati pühapäeval, seega ei saa neid puhkepäevaks pidada. Seega oleks üks lisapuhkepäev ülestõusmispühade teise püha näol igati kohane.”

Antud muudatusele on igakülgset toetust avaldanud ka Eesti Kirikute Nõukogu. “Selle sammuga lihtsustuks ka paljude ettevõtete olukord, kes peavad oma töös igapäevaselt suhtlema teistes riikides asuvate ema- või tütarettevõtetega ning välismaa partneritega,” märkis Keskerakonna saadik. “Lisaks tugevdab lisapuhkepäev peresuhteid, kuna vanematel ja lastel tekib võimalus veeta rohkem aega koos, ja annab tööinimestele rohkem puhkamisaega, et taastada jõuvarud.”

Paraku hääletas 48 koalitsiooni esindavat saadikut eelnõu tagasilükkamise poolt, mille järel langes see menetlusest välja. “Kahetsusväärsel kombel ei pea Reformierakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja Eesti 200 seda muudatust oluliseks,” nentis Vadim Belobrovtsev. “Eriti kummaline on just sotsiaaldemokraatide käitumine, kuna 2011. aastal, kui sarnane eelnõu oli samuti parlamendi menetluses, nemad seda aktiivselt toetasid. Tollane erakonna esimees Sven Mikser märkis, et uus vaba päev vähendaks stressi ja mõjuks hästi inimeste tervisele. Paistab, et nüüd, kui sotsid on koalitsioonis Reformierakonnaga, on ka see lähenemine muutunud.”

Vadim Belobrovtsev lisas, et kui eravestlustes on mitmed koalitsioonisaadikud seda ideed igati toetanud, kuna see pole poliitiline ja kindlasti oleks populaarne ka Eesti tööinimeste seas, siis täiskogu istungil jätkati teerullipoliitikat – opositsiooni ettepanek hääletati tuimalt maha. “Kahjuks nägime täna jälle, et parlamentaarne kultuur on Eestis väga madal, sest koalitsioon käitub kummitemplina ega isegi süvene eelnõu sisusse,” lõpetas Vadim Belobrovtsev.

Tagasiside