Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikmed esitasid rahandusminister Jürgen Ligile arupärimise, et saada selgitust riigi eelarvestrateegiale, mis ei prognoosi piirivalvurite, politseinike, päästetöötajate ja õpetajate palgatõusu.

„Strateegia kohaselt peavad langema riigi ülalpidamiskulud 1,5 protsendi võrra, mis tähendab, et Eesti piirivalvuritel, politseinikel, päästjatel ja õpetajatel ei ole veel järgmised neli aastat loota palgatõusu,“ selgitas Riigikogu keskfraktsiooni aseesimees Mailis Reps.

„Statistikaameti andmetel oli 2010. aasta detsembris keskmine brutopalk 849 eurot, õpetajate töötasu alammäär on näiteks pedagoogil 644,04 eurot. Piirivalves, politseis ja päästeametis töötavate ametnike palgamäär on aga vaid 529,19 eurot,“ lisas Reps.

Reps juhtis tähelepanu, et reaalpalk on Eestis vähenenud juba üheksandat kvartalit järjest ning arvestades kiireid hinnatõuse satub just madalapalgaliste hakkamasaamine löögi alla.

 „Leian, et kokkuhoid Eesti sisejulgeoleku ning hariduse arvelt kahjustab nii Eesti olevikku kui ka tulevikku. Valitsus peab probleemi märkama ja selle lahendama koheselt, mitte siis kui õpetajad, politseinikud, piirivalvurid ja päästetöötajad on läinud välismaale tööle,“ lõpetas Reps.

Arupärimine soovib vastust järgnevatele küsimustele: millistel kaalutlustel ei peeta võimalikuks tõsta piirivalvurite, politseinike, päästjate ja õpetajate palku tasemele, mis tagaks inimväärse toimetuleku ning kuidas peaksid nad toime tulema hinnatõusu tingimustes? Kuidas kavatsetakse tõsta õpetajate väärtust ühiskonnas? Kas sise- ning haridusminister on avaldanud soovi arutada võimalusi õpetajate, päästjate, piirivalvurite ja politseinike palgatõusuks järgmisel neljal aastal?

Tagasiside