Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sajad miljonid eurod on ühe seaduseelnõu kaugusel, kuid selle asemel, et ühiskonnale aktsepteeritaval moel riigieelarve miinust katta, ajab Vabariigi Valitsus käe maksutõusudest kurnatud inimeste taskutesse, ütleb Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Lauri Laats.

“Uudised rekordkasumeid teenivatest pankadest on muutunud regulaarseteks, kuid Reformierakonna juhitav valitsus vaatab sellest mööda ja hoidub panku ajutiselt maksustamast,” lausus Lauri Laats. “Eesti krediidiasutuste kogukasum oli esimeses kvartalis 444 miljonit eurot, mis on võrreldes aasta taguse ajaga kaks korda suurem. Rekordtulu põhjuseks ei ole erakordsed töötulemused, vaid enamjaolt on see tingitud euribori tõusust ja selle on maksnud kinni Eesti inimesed. Õiglane oleks, kui osa sellest kasumist tuleks ühiskonda tagasi ning laekuva raha saaks suunata majanduse elavdamisse.”

Lauri Laatsi sõnul on tänase valitsuse tegevuse ajal suurenenud ebavõrdsus – 60 protsenti varadest kuulub 10 protsendile eestimaalastele ja see tendents paraku suureneb. “Valitsuse tegevus eelarveaukude lappimisel on äärmiselt veider. Üksteise võidu pakutakse välja erinevaid maksulahendusi ja kärpeid, mille tulemusel halveneks inimeste toimetulek, kuid mingil kummalisel põhjusel ei taheta raha võtta sealt, kus seda ilmselgelt on. Tagatipuks teeb Reformierakonna tulumaksureform rahalise kingituse jõukamale ühiskonnakihile. Näiteks 1200 eurot kuus teeniv inimene võidab sellest kuus senti kuus, kuid 2500-eurose palgaga inimene saab preemiaks 106 eurot,” rääkis Keskerakonna aseesimees.

Lauri Laats tõi välja, et Leedus ja Lätis ei ole kehtestatud pangamaks riigi majandusnäitajaid halvendanud ning ükski finantsasutus ei ole sel põhjusel tegevust lõpetanud. “Rahandusminister tahab jooksvate kulude katmiseks laenu võtta, Eesti 200 juht soovib teha jõhkraid kärpeid, sotsid aga kehtestada riigikaitsemaksu – enne neid inimeste toimetulekut ja riigi konkurentsivõimet vähendavaid samme tuleb kehtestada pangamaks. Vastav eelnõu on neljapäeval Riigikogus esimesel lugemisel ja kui saadikutel on tõsine soov riigi rahandus korda teha, siis tuleb sellega kiirendatud tempos edasi liikuda,” märkis ta.

Tagasiside