Riigikogu Keskerakonna fraktsioon andis menetlusse seaduseelnõu, mille eesmärk on muuta eluasemelaenu teise panka viimine soodsamaks ning tõsta konkurentsi Eesti pangandusturul.

“Soovime lõpetada olukorra, kus kodulaenu teise panka üleviimisega kaasnevad nii suured teenustasud, et inimestel pole sisulist mõtet sellega tegeleda. Laenu tagastamisel karistatakse tarbijat kolmekuulise intressitrahviga. Meie seadusmuudatus lõpetab pankadele selle küsimise võimaluse,” ütles Keskerakonna fraktsiooni esimees Lauri Laats, “nii Eesti Pank kui ka Finantsinspektsioon on seisukohal, et seadusandja peab olukorda sekkuma ning pangandusturgu õiges suunas nügima. Vastava seadusmuudatusega anname hoogu konkurentsile ning see omakorda survestab pankasid klientide nimel rohkem pingutama. Langema peavad ka intressid kodulaenudele, mis muu Euroopaga võrreldes on liialt kõrged.”

Lauri Laatsi sõnul on pankade viimaste aastate rekordilised kasumid, mille on tekitanud kõrgel püsinud euribori määr, riivanud ühiskonna õiglustunnet. “Euriboriga on seotud valdav osa Eestis väljastatud eluasemelaenudest ning see on üks põhjuseid, miks Eestis tegutsevate kommertspankade kogukasum ulatus 2023. aastal 940 miljoni euroni ning mullu ligi 1,1 miljardi euroni. Oluline osa sellest kasumist ei olnud teenitud tubli töö tõttu, vaid tingitud regulaatori otsusest. Arve aga maksid meie inimesed oma kodulaenu kõrgete kuumaksetega. “Kodu, kallis kodu” sai üsna iroonilise tähenduse,” rääkis Lauri Laats.

“Uute laenude intressimäärad on viimasel kümnendil olnud valdavalt kõrgemad kui ülejäänud euroalal keskmisena ning selle põhjuseks on nõrgem konkurents. Sellele probleemile on tähelepanu juhtinud lisaks Eesti Pangale ja Finantsinspektsioonile ka valdkonna asjatundjad, kuid valitsuserakonnad ei ole pidanud vajalikuks astuda olukorra muutmiseks vajalikke samme,” lisas Keskerakonna poliitik.

Tagasiside