Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti majandus on vabalanguses, tööstussektor madalseisus ja kaugel ei ole aeg, kui need mõjud jõuavad ka töötajateni, kuid mis on antud olukorras Reformierakonna plaan - maksutõusud ja kärped, ütles Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Lauri Laats olulise tähtsusega riikliku küsimuse arutelul, mis puudutas riigi rahanduse seisu.

“Kibe tõde on aga see, et riigi rahanduse on kriitilisse seisu viinud Reformierakond ise, kes püüab tekkinud eelarvemiinust erinevate maksutõusudega päästa,” rääkis Lauri Laats. “Kahjuks tuleb nentida, et Reformierakond pakkus enne valimisi avalikkusele ja valijatele pooltõdesid. Riigi rahandusest räägiti ümber nurga ning nende nurkade taga valitses küllus ja ilu. Kui aga mandaadid parlamenti olid jagatud, selgus et valijad said omajagu petta. Korras rahanduse asemel on nüüd vaid riigikassa tühjuse kaja.”

Lauri Laatsi sõnul tunnistas eelmine rahandusminister Annely Akkermann avalikult, et riigieelarve viidi teadlikult rohkem kui miljardiga defitsiiti ja selle otsuse vilju saame maitsta veel mitmeid aastaid. “See, et valimiste eel ei räägitud riigi rahanduse olukorrast täit tõtt, on nüüdseks juba paratamatu. See halb on tehtud,” nentis ta. “Nüüd minnakse aga veelgi kaugemale ning püütakse iga hinna eest näidata, et vaid reformierakondlikud dogmad sobivad riigi rahandusega tegelemiseks. Eriti kummastavalt mõjus peaministri vabandus, kus ta väitis, et põhiseadus takistas enne valimisi maksutõusudest rääkimise.”

Keskerakonna juhatuse liige rõhutas, et poliitika peab kandma laiemaid eesmärke, kuid praegu tegeleb valitsus vaid ja ainult sellega, et koalitsioonilepingu lubadustele katteallikaid leida. “Rahandusministri elu kvaliteet ehk nende maksutõusude pärast tõesti väga ei kannata, kuid valus tõde on see, et paljud meie inimesed ei saa enam hakkama. Kodulaenude ja toidukaupade kallinemine ning rekordeid teinud energiakandjate hind on sellised kulutused, kus kokkuhoid ei saa olla lõputu. Eesti Energia rohkem kui 128 miljoni euro suurune puhaskasum ja Eleringi 398-miljoniline äritulu peegeldavad meie inimeste ning ettevõtete kulutusi,” rääkis Lauri Laats.

Lauri Laats lisas lõpetuseks, et Keskerakond ei toeta Reformierakonna juhitava valitsuse plaani toetada maksureformi tulemusel eelkõige jõukaid inimesi, tõsta käibe- ja tulumaksu, kehtestada praegusel kujul automaks ning kergitada kergitada majutusasutuste käibemaksu.

Tagasiside