Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti võib lähiajal jääda mitme olulise lennuühenduseta, sest praeguse seisuga Ryanairi lennukid alates novembrist Tallinnas ei maandu, tõdeb Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Lauri Laats, kelle sõnul tekitab valitsuse passiivsus olukorra lahendamisel nördimust.

“Lennuühendused suurriikidega on meile äärmiselt olulised ja Vabariigi Valitsus peab pingutama, et vältida Eesti ääremaastumist,” kinnitab Riigikogu majanduskomisjoni liige Lauri Laats. “Käesoleva aasta alguses otsustas Ryanair pärast lennujaamatasude tõusu loobuda seitsmest Tallinna Euroopaga ühendavast otselennust. Kui ka praegu selles suunas vastavaid samme ei astuta ja läbirääkimised lähevad vett vedama, siis on see järjekordne tagasilöök Eesti majandusele ja mainele. Ryanair on globaalselt oluline tegija – tegemist on Euroopa suurima odavlennufirmaga, kelle turuosa Eestis oli maikuus 15 protsenti.”

Ryanair pakub tänase päeva seisuga lennuühendusi Ühendkuningriigi, Hispaania, Saksamaa, Itaalia, Austria ja Rootsiga ning kui need peaksid katkema, jääb Eesti Lauri Laatsi sõnutsi muust maailmast eraldatuks. “See tähendab tuhandete turistide liikumist meilt teistesse lennuliiklusesse sõbralikumalt suhtuvatesse keskustesse. Meil jäävad saamata miljonid eurod, mida siia saabunud reisiseltskonnad oleksid majutuse ja teenuste eest maksnud, järelikult ka märkimisväärne maksutulu riigieelarvesse. Kui üks välisturist kulutab Eestis keskmiselt 310 eurot, siis lennujaama kaudu Eestisse saabunud väliskülaline jätab siia poolteist korda rohkem raha ehk hinnanguliselt 469 eurot.”

Lauri Laats toob välja, et järjest rohkem turiste kasutab lennureisideks Helsingi ja Riia õhuväravaid, kus hinnad soodsamad ja sihtkohtade valik mitmekesisem. “Eesti riik peab vaatama suurt pilti ja lühinägelik on oma tegevuses lähtuda vaid Tallinna Lennujaama majandusnäitajatest. Strateegilised ühendused on olulised nii meie inimeste kui ka näiteks rahvusvaheliste suurettevõtete jaoks, kes võtavad seda laienemisplaane tehes arvesse. Head ühendused tagavad majanduskasvu, kuid pärast majanduskomisjonis toimunud arutelu Tallinna Lennujaama esindajatega ei tekkinud mul seda tunnet, et lennuühendused Euroopa suurlinnadega on valitsuse prioriteet,” tõdeb parlamendisaadik.

Tagasiside