Lauri Laats: Eesti 200, käed eemale pensionitest!
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni juht Lauri Laats mõistab hukka Eesti 200 esimehe Kristina Kallase plaani minna pensionite kallale ning kinnitab, et opositsioon asub selle vastu võitlema kõigi demokraatlike vahenditega.
“Eesti 200 juhi seisukoht pensionisüsteemi osas on kahetsusväärne ning näitab, kui kaugel on valitsus Eesti inimeste reaalsest elust,” ütles Lauri Laats, “see, et Kristina Kallas toob riigieelarve hädade põhjuseks pensionikasvu, on ääretult silmakirjalik ja näitab igasuguse empaatiavõime puudumist. Olukorras, kus Eestis on jätkuvalt euroala kõrgeim hinnatõus ning valitsuse maksupoliitika kiirendab hindade kasvu veelgi, on suurima löögi all just pensionärid. Tuletan meelde, et ainuüksi toidukaupade hind on viimase kolme aastaga kasvanud üle 40%!”
“Võib olla tuleb see valitsuse liikmetele üllatusena, aga see 817 eurot, millest saab tänavu keskmine vanaduspension, ei ole summa, millega saaks priisata. Selle summa sisse peavad mahtuma kulud eluasemele, toidule, ravimitele ja kõigele muule. Ei maksa ka unustada, et kõik eakad ei saa sugugi nii suurt pensioni, vaid peavad toime tulema hoopis vähemaga,” selgitas Laats. “Kristina Kallas hakkab aprillist palka saama 7657 eurot, millele lisandub 1531 eurot esinduskulusid, seega kokku 9178 eurot. Seda on 11 korda rohkem kui summa, millega pensionär peab toime tulema. Kui Eesti 200 juht tahab riigi eelarvepositsiooni parandada, siis võib alustada ministrite töötasust!”
Keskerakonna fraktsiooni esimees nentis, et pensionäridelt on juba mitu nahka kooritud ning nüüd minnakse uuele ringile. “Keskmine pension on juba tulumaksustatud – mida Reformierakond lubas, et kunagi ei juhtu. Hooldekodus elavatelt pensionäridelt on üksiku pensionäri toetus ära võetud – mida saab veel nende “jõukate” pensionäride ohjamiseks välja mõelda?” kritiseeris Laats, “tuletan meelde, et nn maksuküüru kaotamine viib eelarvest ära 500 miljonit eurot, aga lihtsam on ikka ette võtta pensionärid!”
“Suhtumine, et pensionärid on koorem riigieelarvele, on täiesti kohutav – ja sellega me ei lepi,” jätkas Laats. “Võib olla oli see Reformierakonna tingimus Eesti 200 poliitikutele – kui tahate valitsuses olla, peate pensionäridelt raha ära võtma. Kui kaksikliit läheb pensionite kallale, siis asub Keskerakond võitlusesse kõigi demokraatlike vahenditega ning ma ei kahtle üldse, et opositsioon on selles küsimuses väga ühtne. Nii võib see 52-hääleline koalitsioon kokku kukkuda enne, kui alustadagi saab.”