Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

 

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Kalle Laanet ütles, et Eesti vajab sõltumatut energeetika valdkonna raportööri, kes koos spetsialistide meeskonnaga koostab energeetikaalaste eesmärkide raporti.
 „Raport oleks aluseks debattidele avalikkuses, sh parlamendis, ning aitaks lõpuks jõuda mõtestatud poliitiliste- ja tehniliste otsusteni energia tootmises,“ märkis Laanet. „Muuhulgas peab raport pakkuma ettepanekuid riigifirmade Eesti Energia ja Eleringi juhtimise kliendisõbralikuks muutmiseks. Aasta alguses lahutati Eesti Energiast põhivõrguettevõte Elering OÜ. Suurenenud on ettevõtte juhtimiskulud, teenuse kvaliteet ei ole tänaseks aga kuidagi paranenud. Tõestuseks  on augustitormide tagajärjed, kus paljud tarbijad olid elektrita koguni nädalaid.“
 Laaneti sõnul on viimane aeg energiapoliitika valdkonnas valitsev peataolek asendada mõtestatud tegevustega.
 „Eesti riigi ja tarbija huvide kaitsmiseks on vaja plaani, mis aitab maandada elektrituru täielikust avanemisest tulenevaid riske ning loob tervikliku lähenemise Eesti energiapoliitikale,“ selgitas Laanet.
Laanet ütles, et ei ole üheselt selge, kes vastutab energiapoliitikas läbiviidavate reformide tulemuslikkuse eest.
„Eesti riigil on olemas pikaajaline energiamajanduse arengukava,“ tõdes Laanet. „Teoreetiliselt peaks ju kõik paigas olema, kuid ometigi ei lähtu riik otsustes enda poolt kinnitatud dokumendist. Põhimõtteid, mis selles dokumendis on kõigi asjaosaliste vahel kokku lepitud, ei võeta tegutsemise aluseks. Kas vaid aastapäevad vana arengukava on tänaseks juba aegunud või puudub valitsusel poliitiline tahe enda poolt planeeritut ellu viia? „
Laanet ütles, et täna Riigikogus esinenud riigikontrolör Mihkel Oviir pidas samuti vajalikuks energiavaldkonnas tegutsevat sõltumatut institutsiooni.
„Poliitilise korruptsiooni tulemusena loodud roheliste kliima- ja energiaagentuur ei ole talle pandud ootusi ja kohustusi suutnud täita,“ märkis Laanet.
 
Tagasiside