Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikmed esitasid täna kultuuriminister Laine Jänesele arupärimise rahvusringhäälingus vabariigi aastapäeva kajastamise kohta, sest televaatajad ei saanud ülevaadet maakondades toimuvatest aastapäeva sündmustest.

„24. veebruaril kajastas uudistesaade Aktuaalne Kaamera nii riigilipu heiskamist Pika Hermanni tornis, Vabadussõja Võidusamba juures toimunud pärgade asetamise tseremooniat, kaitsejõudude paraadi kui ka president Toomas Hendrik Ilvese ja proua Evelin Ilvese vastuvõttu,“ märkis Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Georg Pelisaar. “Samas toimus  riigi aastapäevale pühendatud olulisi sündmusi veel ja kogu Eestis. Jüriöö pargis süüdati vabaduslõke ning üles oli rivistatud Vahipataljoni auvahtkond ja mängis Kaitseliidu orkester, erinevates Eestimaa paikades korraldati vastuvõtte, aktuseid, kontserte ja muid üritusi.“

Pelisaar ütles, et rahvusringhääling tegutseb avalikes huvides, mistõttu on oluline edastada sündmusi mitmekülgselt.

„Eriti kahju, et näiteks Narvast kajastasid rahvusringhäälingu uudised küll 23. veebruaril toimunud Nõukogude armee aastapäeva tähistamist, jätsid aga täiesti tähelepanuta EV aastapäeva tähistamise paljudes Ida- Virumaa linnades ja valdades, kus seda tehti ka suure pidulikkuse ja siirusega,“ märkis Pelisaar. „Oleme arvamusel, et Eesti Vabariigi aastapäevaga seotud sündmuste kajastamisel ei saanud televaatajad tänavu piisavat ülevaadet maakondades toimunust, aga ka  Tallinna linna poolt korraldatud mitmetest pidulikest vastuvõttudest ja kogunemistest.„

Eelnevast tulenevalt on Keskerakonna fraktsiooni kultuuriministrile järgmised küsimused:

1.         Kuivõrd on ringhäälingus toimunud koondamised mõjutanud uudiste mitmekülgsust?

2.         Kultuuriministeeriumi arengukava seab ringhäälingule suured eesmärgid ja ka vastutuse. Kas Teie hinnangul on rahvusringhäälingu eelarve piisav, et tagada arengukavas seatud eesmärgid ning vajalik tehnika ja personal uudiste mitmekülgseks kajastuseks?

3.         Kas Teie hinnangul tulnuks ringhäälingul kajastada vabariigi aastapäevale pühendatud sündmusi ka teistes maakondades?

4.         Tallinnas, Eesti Vabariigi pealinnas toimuvad mitmed tervet riiki puudutavad sündmused, mida kahjuks rahvusringhääling ei taha või ei suuda oma programmides kajastada. Kuidas hindate teie avalikkuse suurema informeerituse eesmärgil loodava Tallinna televisiooni loomist? Kas teised suuremad omavalitsused peaksid Tallinna eeskuju järgima, et tagada oma elanikkonna piisav informeeritus?

5.         Eesti on ainus Euroopa riik, kus avalik-õigusliku ringhäälingu rahastamine toimub sisuliselt ainuüksi riigieelarvest. Kas olete ministrina analüüsinud võimalust leida ringhäälingu rahastamisele ka teisi tuluallikatest?

Tagasiside