Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikmed esitasid täna kultuuriminister Laine Jänesele arupärimise seoses eelarvekärbete ning sellest tulenevate koondamistega ooperis.

„Kärbete tulemusena on Estonias koosseis kahanenud kahe aastaga 536-lt 432-ni, viimati oli seal nii väike koosseis pärast II maailmasõda,“ ütles Keskerakonna fraktsiooni liige Enn Eesmaa. „Rahvusooper palub anda eelarvest lisaks 17 miljonit krooni palgakulude ja sellega seonduvate maksukulude katteks, kuna rohkem artiste koondada ei ole enam mõeldav.“

Eesmaa ütles, et alates 2008. aastast on vähendatud rahvusooperi sihtotstarbelist eraldist 19 miljoni krooni võrra, ehk 121 219 443-lt 102 610 448 kroonini.

„Samal ajal on riik tõstnud piletite müügilt laekuvat käibemaksu 9 %-lt 20 %-le, mis 2009. aastal vähendas piletitulu 3 miljoni krooni võrra,“ märkis Eesmaa. „Lisaks vähendab piletimüügist saadavat tulu üldine majanduslik olukord. Lubasite 22. jaanuaril 2008. aastal kompenseerida kõikidele teatritele ja riiklikele kontsertorganisatsioonidele käibemaksu vahe 13 protsendi ulatuses, mis tagab teatri- ja kontserdipiletite hinna püsimise samal tasemel.“

Eesmaa ütles, et võrrelduna rahvusvahelise praktikaga on Eesti rahvusooperil oluliselt suurem kohustus end ise ülal pidada, kui teistes riikides – riigipoolsed toetused jäävad üldjuhul vahemikku 80 – 95 %, Eestis ületab omapanus aga veerandi kogu eelarvest.

Keskerakonna fraktsioonil on kultuuriministrile järgmised küsimused:

1. Ka Teie olite rahvusooperi poolt saadetud kirja üks adressaatidest. Kas Teie poole on sarnase palvega ka varem pöördutud ning milline oli Teie vastus neile? Kas sellise olukorra tekkimist, kus rahvusooperi koosseis on langenud samale tasemele, mis 60 aastat tagasi pärast teist maailmasõda oleks olnud võimalik ennetada?

2. Kuidas olete seisnud Rahvusooper „Estonia“ jätkusuutlikkuse eest?

3. Kuhu on kadunud lubadus kompenseerida teatripiletite käibemaksu tõus?

4. Kas ja millal plaanitakse rahvusooperile puuduolevad 17 miljonit krooni eraldada?

5. Millised on olnud teie hinnangul eelarvekärbete mõjud rahvusooperile seadusega antud ülesannete täitmisele?

Tagasiside