Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikmed edastasid täna maaeluminister Urmas Kruusele arupärimise, millega soovitakse vastuseid küsimustele, mis puudutavad PRIA toetuste jagamise korda.

Parlamendi maaelukomisjoni aseesimehe Siret Kotka sõnul ajendasid teda ministrilt antud teemal informatsiooni pärima paljude põllumajandusettevõtjate palved, keda tabas mullu detsembris ebameeldiv üllatus.

„Kui toetuse saamine on tavapäraselt ikka positiivne sündmus, siis mullu detsembris tõid PRIA poolt makstavad otsetoetused paljudele põllumeestele kaasa ebameeldiva üllatuse. Nimelt tähendas väikseimgi hilinemine loomade registri kannetes neile mahaarvamist toetussummadest. Kokku tuvastati rikkumine 466st kontrollitud loomakasvatajast enam kui kolmandikul. Loomapidajad on nõus, et pahatahtliku rikkumise eest tuleb karistada. Kuid nad näevad ka seda, et mida rohkem on loomi, seda suurem on ka tõenäosus eksida. Näiteks suurtootjal võib olla tarvis aasta jooksul teha registris tuhatkond muudatuskannet. Sellise koguse juures on paratamatu, et ette võib tulla ka eksimusi ning pean vääraks, et ettevõtjaid sellise asja eest koheselt karistatakse,“ rääkis Siret Kotka.

Saadiku sõnul on loomapidajal reeglite järgi aega loomade liikumisest PRIAle teada anda seitse kalendripäeva. Samuti on loomapidaja vastutada, et teade jõuaks ka seitsme päeva jooksul kohale. Hilinemine toob aga kaasa toetussumma vähenemise.

„Minister peab selgitama, kuidas hindab tema tänast PRIA karistussüsteemi, kus väiksemgi eksimus tähendab mahaarvamist toetussummast. Omaette küsimus on, kuidas kasutab PRIA mahaarvatud toetussummasid? Täna on selgusetu, kas need summad jagatakse teistele põllumeestele või tuleb need Euroopa Liidule tagasi maksta? Olen arvamusel, et me ei pea otsima pidevalt võimalusi põllumeeste kiusamiseks ning reegleid tuleb muuta selgelt paindlikumaks,“ lõpetas Kotka.

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246

Tagasiside