Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Reformierakonna ja IRL-i parlamendisaadikud hääletasid maha Keskerakonna fraktsiooni muudatusettepaneku riigieelarvele,  mis suunanuks õpetajate palgaks täiendavad 8,2 miljonit eurot.

„Õpetajate palkade ümber toimuv segadus 2013. aasta eelarves näitab selgelt, kui palju võib olla tegelikult vassimist ja pettumust järgmise aasta eelarve rakendusel,“ rääkis Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Mailis Reps, „haridusminister Aaviksoo lubas, et palga alammäärad tõusevad 11% ning lisaks sellele saab iga kool 20% lisaraha. Kui vaatame aga 2013. aasta riigieelarve numbreid, siis sealt tuleb selgelt välja, et tegelikkuses on õpetajate palkade tõusuks raha 4,7%.“ 

Reps nentis, et ühtse palga alammäära kehtestamisel kaob garantii, et õpetajatele makstakse lisatasu näiteks klassijuhatamise või ringide juhendamise eest. „Tegelikult on õpetajatel kaks muret. Esimene on see, et kui klassijuhataja tasud ära kaovad, kui tõsiselt võetakse siis nn koormusele lisaks tekkivaid klassijuhatamisi, sest reaalsed sotsiaalsed probleemid koolis on aina teravamad. Ja teiseks ja väga valusaks probleemiks on suur debatt selle ümber, et kui järgmisest aastast kõik haridusrahad tõstetakse ümber nn palgafondi ehk selle arvelt tuleb see teine osa palgatõusust, siis kannatavad selle all kõik ülejäänud tugiteenused: logopeedid, koolipsühholoogid, sotsiaalpedagoogid, eripedagoogid.“ 

„Kui järgmise aasta eelarve jääb nende numbrite juurde, nagu täna teerull rullib, siis õpetajate hulgas pettumus ainult kasvab. Heal juhul me näeme neid õpetajaid, kes oma pettumust võib olla väljendavad mõne streigi või väljaastumisega, halvemal juhul õpetajad loobuvad ja lahkuvad koolist ja tekib küsimus, keda me ülehomme koolis ja klassis näeme,“ rõhutas endine haridusminister Mailis Reps.  

Lubatud 11% haridustoetuse tõus tähendab 15,7 miljoni euro suunamist õpetajate palkade tõstmiseks. 2013. aasta riigieelarves on õpetajate palgatoetuse tõstmiseks leitud lisaraha vaid 7,5 miljonit eurot. Ülejäänud 8,2 miljonit eurot haridustoetuse tõstmiseks tuleb aga võtta haridustoetuse sisemiste vahendite ümberjaotamisest.

Tagasiside