Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon toetas 21. novembril kultuuriministri ettepanekut kehtestada kõigile kultuuriüritustele ühtlane 5-protsendiline käibemaksumäär.

Keskfraktsiooni esimees Vilja Savisaar ütles, et kultuuriministeeriumi tellitud Saar Polli avaliku arvamuse uuringu kohaselt on kultuuritarbimise peamiseks segavaks põhjuseks liialt kõrged pileti hinnad.

Keskfraktsiooni hinnangul aitab madalama käibemaksumäära kohaldamine pidurdada edasist piletihinna tõusu ning soodustab mitmekesisemate ja uute kultuuriürituste pakkumist – seega suureneb tarbija valikuvõimalus.

Vilja Savisaare sõnul oleks madalama käibemaksumäära kohaldamine kultuuripoliitiliselt väga oluline samm – seda nii tegijate kui ka tarbijate poolel.

“Rohkem inimesi külastaks kultuurisündmusi, mille valik oleks suurem,” märkis Savisaar.

“Käibemaksudirektiivina” tuntud Euroopa Ühenduse Nõukogu kuues direktiiv annab liikmesriikidele õiguse rakendada kultuuriüritustele ühte või kahte alandatud käibemaksumäära. Direktiivi kohaselt ei tohi maksuvabastuse andmine põhjustada konkursi ilmset moonutamist, seades näiteks käibemaksuga maksustatavad äriühingud ebasoodsasse olukorda.

Euroopa Liidu 25 liikmesriigist koguni 19-s on sellised soodustused kasutusel.

Kultuuriminister Raivo Palmaru juhtis Keskfraktsioonis tähelepanu asjaolule, et käimas on põhimõtteline vaidlus: kas kultuur on ainult see, mida tehakse riigi rahaga või areneb ta suhteliselt iseseisvalt tsiviilühiskonnas.

Toomas Raag
KE infojuht
50 99 592

Tagasiside