Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakonna fraktsioon takistas täna vaheaegade võtmise ja kõnede pidamisega parlamendis teisele lugemisele jõudnud Riigikogu valimise seaduse ja teiste seadusete muutmise menetlemist, sest saadikute hinnangul on valimiste korralduse uus struktuur varasemaga võrreldes praak ning läbipaistmatu. Tegemist on kiirustatult tehtud seaduseelnõuga, mis halvendab valimiste läbiviimise korda ning ka turvalisust.

 

„Antud eelnõu probleeme ilmestab hästi seadusesse tehtud muudatusettepanekute arv. Esitasime eelnõule koguni 145 muudatusettepanekut, millest pärast ühildamist on alles jäänud 40. Meie hinnangul on seaduses väga palju praaki, alates e-hääletamise korraldamisest kuni maakonna valimiskomisjonini välja. Kuna meie ettepanekuid kuulda ei võetud, ei jää meil muud üle kui eelnõu menetlemist olemasolevate vahenditega takistada,“ sõnas Riigikogu põhiseaduskomisjoni liige Mihhail Stalnuhhin.

Saadik lisas, et probleem on ka valimisteenistuse juhi nimetamisega ning rolliga. Käesolevas seaduses nimetab riigi valimisteenistuse juhi oma ettepanekuga Riigikogu Kantselei direktor. Keskerakonna hinnangul ei peaks see aga olema ühe inimese otsus, vaid ettepaneku peaks tegema Vabariigi Valimiskomisjon.

„Seesama valimisjuht võib aga valimiste ajal anda korralduse, millega ta mõneks ajaks kõrvaldab kasvõi kõik jaoskonna töötajad, peatades nii terve jaoskonna töö. Piisab konkreetses piirkonnas, kus on huvi, et võimalikult vähe inimesi saaksid osa võtta valimistest, provokatsiooni korraldamisest ja ongi muudatus oma eesmärgi täitnud. Tegemist on seadusega, millega lihtsalt soovitatakse Keskerakonda mõnes konkreetses valimisringkonnas kahjustada,“ sõnas Stalnuhhin

Stalnuhhin jätkas: „Lisades siia juurde veel ka otsuse vähendada kaebuse menetlemise astmeid seniselt kolmelt kahele, mis tähendab, et kaebust menetlevad edaspidi üksnes Vabariigi Valimiskomisjon ja Riigikohus, saame tervikpildi seaduses oleva praagi ulatusest. Keskfraktsioon ei saa lubada taolise praakseaduse kiirkorras menetlemist, mis meie hinnangul halvendab selgelt valimiste kvaliteeti. Sellest oli ka tänane menetlemisega venitamine tingitud. Vaid nii saame tagada, et meie sõnum valitsuskoalitsioonile ka kohale jõuab.“

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246

Tagasiside