Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon kohtus täna konkurentsiameti peadirektor Märt Otsaga, kes andis ülevaate konkurentsiameti poolt kooskõlastamist leidnud hinnatõusudest ning monopolidele hinnapiirangute kehtestamise seaduse rakendumisest. Ots selgitas ka eesootavaid hinnatõuse ning arutleti selle leevendamise võimaluste üle.

“Konkurentsiamet on leidnud, et neis piirkondades, kus küttematerjalina kasutatakse põlevkiviõli või maagaasi, on kindlasti oodata survet hinnatõusuks. Samuti arutlesime selle üle, et kui ei tule poliitilist otsust tegemaks soodustusi põlevkivil põhinevale soojustootmisele ähvardab just Ida-Virumaa piirkonda väga suur hinnatõus,” võttis kohtumise kokku keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson. 

 Simson märkis, et konkurentsiamet on igapäevases töös kokku puutunud sellega, et monopolide ohjamise seadus on suurendanud bürokraatiat ja seda võiks vähendada, sest riigi sekkumine igal pool ei ole otstarbekas. “Ilmselgelt saab üks katlamaja ise hakkama soojuse müügiga naabermajale ka konkurentsiameti kooskõlastuseta.”

“Elektri hinna komponentidest on vähemalt kaks – aktsiis ja subsiidiumid – otseselt riigi poolt mõjutatavad. Arutelu käigus tõdesime, et riigi sekkumine just aktsiisi ja subsiidiumite osas aitaks leevendada elektri hinna tõusu,” lisas Simson.

Riigikogu asespiikri Jüri Ratase küsimusele, kas ka käibemaksu erisuste tegemine aitaks elektri hinda mõjutada, vastas Ots, et tema andmetel võiks see tundlike kommunaalteenuste osas olla võimalik ning ka kooskõlas Euroopa Liidu seadustega.  

Riigikogu Keskerakonna fraktsioonil on plaanis homme, 5. mail sisse anda ka elektrienergia aktiisi vähendamise eelnõu, mis leevendaks 2013. aasta kodutarbijaid ja väikeettevõtjaid eesootavat hinnatõusu.

Tagasiside