Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon algatas tänasel istungil seadusmuudatuse, millega tagataks lasteaialastele vanuses 5-7 eluaastat riiklik lasteaiatoidutoetus. Seaduseelnõu algataja Mailis Repsi sõnul katab täna kehtiva koolieelsete lasteasutuste seaduse kohaselt lapse toidukulu lapsevanem. Saadiku hinnangul võimaldaks Keskerakonna tänane ettepanek lapsevanemate kulutusi vähendada ning aitaks seeläbi kaasa ka laste eluolu parandamisele.

„Täna maksab riik koolitoidutoetust esimesest klassist kuni gümnaasiumi lõpuni ning seda 78 eurosendi ulatuses. Meie hinnangul tuleks sarnast meedet rakendada ka lasteaedades. Täna menetlusse antud eelnõuga pakume välja, et riik peab tagama koolieelsetes lasteasutustes alusharidust omandavatele 5-7 aastastele lastele toidukulu katmise summas 1,5 eurot,“ rääkis Mailis Reps täna algatatud eelnõu kohta.

Repsi sõnul on väljakäidud muudatus aga alles esimene samm ning tulevikus loodetakse tasuta söök tagada kõikidele lasteaias käivatele lastele. Reps tuletab meelde, et ka koolides rakendus tasuta koolilõuna pakkumine järk-järgult, kuid täna näeme, et tegemist on ülivajaliku abiga, mis aitab langetada lapsevanemate niigi kõrgeid kulutusi.

„Paljude perede jaoks on iga võidetud euro oluline. Kui vaadata vaesusnumbreid, siis näiteks 2014. aastal elas viiendik Eesti lastest suhtelises vaesuses ja koguni üheksa protsenti absoluutses vaesuses. Nende laste jaoks võib lasteaias pakutav söök olla ainus täisväärtuslik ja tervislik toit päevas. Toidukulu toetamine 5-7 aastaste laste seas tagab, et laste kooliks ettevalmistumine ei kannataks vanemate majanduslike võimaluste puudumise tõttu. Ma siiralt loodan, et meie algatusega tulevad kaasa ka koalitsioonierakonnad, sest tegemist on ettepanekuga, mis parandab otseselt laste heaolu ja võimalusi,“ lõpetas endine haridusminister Mailis Reps.

Statistikaameti andmetel käis 2014. aastal koolieelsetes lasteasutustes 27 140 viie- kuni seitsmeaastast last, kes käivad lasteasutuses arvestuslikult 300 päeva aastas. Sellest lähtuvalt oleks eelnõuga riigieelarvele tekkiv täiendav kulu 12,2 miljonit eurot, mida oleks võimalik planeerida järgmise aasta riigieelarve koostamisel.

Teate edastas:

Jaan Männik

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja

Tel: +372 53 474 246

Tagasiside