Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Tänasel Riigikogu täiskogu istungil tuleb esimesele lugemisele Keskerakonna fraktsiooni algatatud seadusmuudatus, mille jõustumisel langeks elektrihinnale lisanduv elektriaktsiis 4,5 korda ehk Euroopa Liidu poolt kehtestatud minimaalse määrani.

„Olukorras, kus inimeste väljaminekud kasvavad iga päevaga ning ka kodukulud on läbi teinud hüppelise kasvu, peab riik leidma võimalusi inimeste aitamiseks. Kui 70 protsenti elektri hinnast moodustavad kulud elektri tootmisele ning võrgutasud, siis ülejäänud 30 protsenti on riigi poolt kehtestatud maksud ja tasud. Seda osa on meil võimalik muuta. Täna kehtiv elektrienergia aktsiis on 4,47 eurot ühe megavatt-tunni elektrienergia kohta. Eelnõu kohaselt väheneks elektrienergia aktsiis ühele eurole, mis on ka Euroopa Liidu alammäär,“ sõnas Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Tarmo Tamm.

Keskerakonna hinnangul ei ole elekter Eesti kliimavöötmes luksuskaup, mille tarbimist täiendavalt maksustada.

„Leian, et riik ei pea oma rahvalt iga senti nöörima. Paljud Euroopa Liidu riigid kasutavad elektrienergia maksustamisel alammäära, sealhulgas ka Läti ja Leedu. Jääb arusaamatuks, miks meie oma inimesi kiusame,“ lõpetas Tarmo Tamm.

Seaduseelnõu vähendab riigieelarvesse elektriaktsiisi laekumist hinnanguliselt 25,4 miljoni euro võrra. Samuti väheneb käibemaksu laekumine riigieelarvesse 5,1 miljoni euro võrra. Eelnõu näeb ette seaduse jõustumise 1. jaanuar 2016.

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel 53 474 246

Tagasiside