Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon andis tänasel istungil menetlusse seaduseelnõu, mille eesmärk on täiendada võlaõigusseadust seesuguselt, et tarbijale loodaks võimalus negatiivses majanduslikus olukorras olles anda krediidiandjale või krediidivahendajale üle tagatisena märgitud vara nii, et see katab kõik krediidiga seotud olemasolevad ja tekkida võivad kulutused. Laiemalt on antud ettepanek tuntud kui „võtmed tagasi“ eelnõu.

„Võtmed tagasi põhimõte tähendab seda, et inimese eluasemelaen kustutatakse, kui maksejõuetu laenuvõtja tagastab pangale hüpoteegiga ostetud kinnisvara. Eluasemelaenu võtmine on tänapäeva ühiskonnas ääretult tavaline tarbijakäitumine. Paraku ei ole keegi kaitstud selle eest, et krediidikoormus võib eri põhjustel muutuda talumatuks ning tekkida suur risk ülevõlgnevuseks. 2008. aasta finantskriisi tagajärjel jäid paljud pered ilma oma kodudest ja väljusid kodu soetamise tehingutest vaesematena kui kunagi varem. Meie ettepanek aitaks taolisi juhtumeid vältida,“ sõnas eelnõu algataja Olga Ivanova.

Ka Euroopa Parlament on kutsunud Euroopa Komisjoni üles analüüsima “võtmed tagasi” põhimõtte võimalikke majanduslikke tagajärgi, kaalumaks selle laiemat rakendamist EL liikmesriikides. „Viimatine laenubuum näitas, et kõik Eesti pangad ei laenanud vastutustundlikult. Samas on ebaõnnestunud laenutehingu risk puhtalt laenuvõtja kanda. Näiteks Lätis on taoline muudatus juba ellu viidud ning sama tee võiks valida ka Eesti,“ lõpetas Olga Ivanova.

Antud seaduseelnõu rakendamisel väheneks inimeste ülevõlgnevus ja liigtarbimise võlgnevuse risk, mis on koormav Eesti sotsiaalkindlustussüsteemile. Samuti aitaks see ennetada makseraskustesse sattumist, mis tekkis 2008. aasta finantskriisil.

Lisainfo:
Olga Ivanova
[email protected]
Tel. 631 65 65

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Te 53 474 246

Tagasiside