Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simsoni saatis täna rahandusminister Sven Sesterile kirja, milles on esitatud fraktsiooni peamised ettepanekud tuleva aasta riigieelarvesse. Kuna valitsus paneb sel nädalal paika riigieelarve koostamise strateegia, mille põhjal tuleva aasta eelarve hiljem ka koostatakse, otsustas Keskerakond omapoolsed ettepanekud Rahandusministeeriumile võimalikult varakult saata, et valitsus nendega kohe ka jooksvalt arvestada saaks.

„Tavaliselt esitatakse riigieelarve esialgne plaan Riigikogule sügisel ning alles seejärel on fraktsioonidel võimalik esitada omapoolseid muudatusettepanekuid. Opositsiooni ettepanekud lükatakse siis aga tihtipeale tagasi põhjendusega, et ideed tulid liialt hilja ning enam ei ole võimalik nii põhimõttelisi muudatusi ette võtta. Kiirkorras läbikoputatud eelarvesse pääsevad vaid väga kosmeetilised muudatused ning meie hinnangul tuleb parema eelarve koostamiseks põhjalikumalt kaasata ka opositsiooniideid. Seetõttu esitab Riigikogu Keskerakonna fraktsioon oma prioriteedid järgmise aasta riigieelarvele juba praegu, riigieelarve strateegia koostamise ajal,“ sõnas Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson.

Keskfraktsiooni esitatud muudatusettepanekute hulka kuuluvad mitmed valdkonnad, mille muutmise eest on erakond aastaid aktiivselt seisnud. Taoliste ettepanekute hulka kuuluvad näiteks tulumaksuvaba miinimumi jätkuv tõus, omavalitsuste tulubaasi kasvatamine ning põllumeestele maksimaalse üleminekutoetuse maksmine.

Simson jätkas: „Lisaks teeme valitsusele ka ettepaneku mõned maksutõusud ära jätta. Me teame, et käesoleva aasta 1. veebruarist tõusid kütuseaktsiisid. Samuti on paika pandud aktsiisi tõstmine 2017. ja 2018. aastaks. Praeguses majandusolukorras mõjub selline muudatus selgelt negatiivselt ning ei aita kaasa suurema majanduskasvu saavutamisele. Seetõttu tuleks järgmise aasta kütusaktsiisi tõusust loobuda. Sarnast negatiivset mõju omab ka turismisektorile majutusasutuste käibemaksu tõstmine, mis kuidagi ei aita kaasa antud sektori konkurentsivõimele.“

„Teemasid, millele viimased valitsused pole meie hinnangul piisavalt tähelepanu pööranud, on muidugi veel mitmeid, alates koolilõuna toetuse kasvatamise vajadusest ning lõpetades riikliku matusetoetuse täies mahus taastamisega. Kuigi esmapilgul tunduvad need olevat vaid täiendavaid kulusid kaasatoovad ettepanekud, siis tegelikult on meie hinnangul iga meetme puhul olemas selge tulu nii ühiskonnale kui ka riigieelarvele. Riigieelarvesse täiendavate tulude saamiseks peab aga valitsus lahti ütlema tänastest maksudogmadest ning lõpuks tunnistama, et tee, mis meid on siia toonud, ei vii meid enam samas tempos edasi,“ lõpetas Keskerakonna juhatuse liige Kadri Simson.

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246
[email protected]

Tagasiside