Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon algatas täna tulumaksuseaduse muutmise, millega taastataks omavalitsuste majanduskriisi eelsed tulud. Rahanduskomisjoni liikme Kersti Sarapuu sõnul on taolise seadusmuudatuse eesmärgiks parandada kohalike omavalitsuste võimekust neile peale pandud ülesannete täitmisel ja teenuste pakkumisel.

„Teeme ettepaneku tõsta omavalitsustele laekuv tulumaksuosa 12,13 protsendini ning seda järk-järgult juba järgmise kolme aasta jooksul. Majanduskriisi ajal vähendati omavalitsustele laekuvat tulumaksu osa 11,4%-le ning tegemist pidi olema ajutise meetmega. Arvestades, et viimasel viiel aastal on olnud meie majandus positiivne ning valitsusjuhi hinnangul vajab meie riik, sealhulgas majandus, vaid peenhäälestust, oleks ainult õiglane, kui lõpuks taastataks ka omavalitsustele laekuv tulumaksu osa,“ sõnas Keskerakonna omavalitsuskogu esimees Kersti Sarapuu.

Pikaajalise omavalitsusjuhi hinnangul ei ole kohalikel omavalitsustel täna piisavalt rahalisi vahendeid oma põhiseaduslike ja ka riigi poolt antud ülesannete täitmiseks. Eelnõu algatajad leiavad, et lisaks omavalitsustele laekuvale tulumaksu osa tõstmisele tuleb taastada ka tasandusfond ja teehoiuraha kriisieelsele tasemele.

„Antud eelnõu on alles esimeseks sammuks kohalike omavalitsuste tulubaasi taastamise teel. Tasandusfondi ning ka teederaha suurendamine aitaks tõsiselt kaasa omavalitsuste võimekuse suurendamisele. On selge, et üle tuleb vaadata ka kohalike maksude süsteem, sest olukord, kus kohalike maksude osakaal tulubaasist on praktiliselt olematu, on omavalitsuste finantsautonoomiat kahjustav. Kui me suudame edaspidi ka selgesõnaliselt ära määratleda, millised ülesanded on KOV-i ja millised valitsuse täitmiseks, siis oleks omavalitsustel võimalik ka parandada inimeste elukeskkonda ja parandada inimeste sotsiaalset toimetulekut,“ lõpetas Kersti Sarapuu.

Keskfraktsiooni tänast ettepanekut toetab ka Omavalitsusliitude Koostöökogu, kes on sarnase ettepaneku teinud valitsuskomisjonile riigi eelarvestrateegia dokumendi koostamiseks aastateks 2017-2020.

Lisainfo:
Kersti Sarapuu
Tel: +372 50 391 13

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246

Tagasiside