Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon annab tuleval nädalal peaminister Taavi Rõivasele üle arupärimise, millega soovitakse pöörata tähelepanu suurtele kasumitele, mida välispangad Eestist igal aastal välja viivad. Riigikogu liikme Tarmo Tamme sõnul aitaks olukorda lahendada ettevõtte tulumaksu sisseseadmine.

„Eesti Panga andmetel on Eestis tegutsevad kommertspangad teeninud aastatel 2000-2013 kasumit 2,6 miljardit eurot. Samal ajal on jaotatud kasumilt makstud Eesti riigile sel perioodil ettevõtte tulumaksu vaid 59 miljonit eurot, mis on veidi vähem kui 2,3% kasumist. See on selgelt ebapiisav. On arusaamatu, miks me laseme vabatahtlikult Eestist rahal välja voolata,“ sõnas Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Tarmo Tamm.

Saadiku sõnul tuleb Eestis taaskord sisse seada ettevõtte tulumaks, mis 2000. aastal ära kaotati. Keskerakonna ettepanek on maksustada ettevõtteid 12-protsendilise maksumääraga.

„2013. aastal oli Eesti kommertspankade kasum üle 440 miljonit euro. Isegi kui kogu kasum oleks kohe maksustatud maksumääraga 12 protsenti, oleks riigieelarvesse laekunud pankade poolt makstud 17 miljonit euro asemel üle 53 miljoni euro. See on suur summa, mis võimaldaks valitsusel ellu viia mitmeid positiivseid muudatusi ilma, et oleks vajadus täiendavalt kaudsete maksude näol kohe rahva taskust tagasi võtta,“ lõpetas Tarmo Tamm.

Euroopa Keskpanga statistika kohaselt on 2012. aasta andmete põhjal Eesti pangad omakapitali tootluse poolest Euroopa Liidu 27 riigi seas esimesel kohal. Enamik riikidest maksustavad ettevõtete teenitud kasumi kohe pärast kasumi teenimist. Eestiga analoogset süsteemi kasutavad aga näiteks Malta ja OECD riikidest Tšiili.

Lisainfo:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
[email protected]
Tel 53 474 246

Tagasiside