Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakonna aseesimees Kadri Simson nentis tänasel Keskerakonna volikogu istungil värsket koalitsioonilepet analüüsides, et valimistel jagati palju ilusaid lubadusi, kui koalitsioonilepingu põhisisu on maksutõusudel.

“Taavi Rõivas lubas uut Põhjamaad, aga ainus, mis leppes Põhjamaale viitab on maksutõusudega kasvav kütusehind, millega me Soomele järgi jõuame,” ütles Simson, “suurim kulu ja Reformi põhilubadus on sotsiaalmaksu 1% langetamine. Nii nagu tulumaksu alandamine ei andnud tavalisele tööl käivale inimesele suurt võitu, nii on juba ka ettevõtjate esindusorganisatsioon jõudnud nentida, et majanduskliima parendamise osas ei pea nad seda ühe protsendilist sotsiaalmaksu langetamist oluliseks.”

“Vastuseta on jäänud ka küsimus, kuidas see 90 miljoniline auk riigieelarves kaetakse. Kas see tekib Haigekassale? Kui ei, siis alandatakse pensionimaksete osa. Sellest omakorda on vastavalt sõltuvuses iga- aastane pensionide indekseerimine ja seega võib maksualanduse plaan tähendada mitut aastat ilma korralise pensionitõusuta,” nentis Simson.

Samas tõi Keskerakonna aseesimees välja, et võimuleppest leiab ka Keskerakonnale omaseid lubadusi. “Näiteks õpilaskodude loomise või meie poolt juba eelmises koosseisus algatatud ettevõtjate erisoodustusest vabastamine töötajate tervisesse panustamisel ning eakate hambaravi.”

“Aga miinimumpalga tõusu, mida sotsid ka lubasid 800 eurole tõsta, leiab nii ümmarguses vormis ja väikeses mahus, et piinlik kohe. Või tulumaksuvaba miinimum, mida kõik kolm valitsusliitlast lubasid valimiste eel tõsta märksa suuremas mahus kui leppesse kirja saanud 205 eurot,” rääkis Simson, “seega leppe üldmulje on nadi, selles sisuliselt puuduvad aastaarvud, konkreetsed ettepanekud ja kõige häirivamana – puuduvad ka katteallikad. Jutt, et me tõmbame riiki koomale kõlab pigem negatiivselt, sest seni on see tähendanud maapiirkondade hülgamist. Juttu majanduskasvust ei saa aga olemasolevate majandusprognooside valguses hoopistükis tõsiselt võtta. Punktid, mis algavad sõnadega „analüüsime“ ja `“kaalume“ viitavad tegelike kokkulepete puudumisele.”

Jaan Männik

631 6691
[email protected]

Tagasiside