25. oktoobril algatab Riigikogu Eesti Keskerakonna fraktsioon seaduseelnõu, mis kahekordistab töötutoetuse maksmise aega.

Kui praegu makstakse töötutoetust 9 kuud, siis eelnõu jõustumisel pikeneks töötutoetuse maksmine pooleteise aastani. „Eestis on praegu üle 50 000 töötu, kes on otsinud tööd üle aasta. Rahandusministeeriumi ennustuste järgi kasvab tööhõive Eestis tuleval aastal vaid 5000 töökoha võrra – need numbrid peaksid olema piisav põhjendus, miks me sellise eelnõuga välja tulime,“ ütles Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson.

 

Praegu on töötutoetus 1000 krooni, kuid selle maksmise perioodi lõpul kaovad inimesed praktikas töötutena arvelt, sest neil pole põhjust enam töötukassasse minna. Sealt ei saa nad enam midagi. “See tähendab, et meil on peatselt lisandumas kümneid tuhandeid inimesi, kes pole küll töötuna enam arvel, kuid neil puudub inimväärne sissetulek, puudub ravikindlustus, ja puudub juurdepääs tööturuteenustele. Ometi väärivad ka nemad heitumisest eemalhoidmist ja õigust inimväärikusele,“ sõnas Simson.

Kehtiva korra järgi makstakse töötuna registreeritud inimestele töötutoetust kuni 270 päeva ehk ligi 9 kuud, eelnõu jõustumisel aga 540 päeva ehk ligi 18 kuud. Tänases olukorras ei saa pikka aega tööta olnud inimesed enam töötuskindlustushüvitist ning võivad loota ainult toimetulekutoetusele, mis on 1000 krooni esimese ja 800 krooni iga järgneva pereliikme pealt.

Kui Euroopa Liidus on keskmiselt pikaajalise töötuse määr 3,7 protsenti, siis Eestis on see 7,4 halvem on olukord vaid Lätis ja Slovakkias. 64 protsenti Eesti pikaajalistest töötutest tuleb enda sõnul toime suurte raskustega.

Tagasiside