Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon andis üle eelnõu langetada toiduainete käibemaks viiele protsendile. Riigikogu liikme Tõnis Mölderi sõnul on erakordselt kõrge ja inimeste toimetulekut mõjutava inflatsiooni tingimustes riigi kohustus oma inimestele erinevate meetmetega appi tulla.

“Hinnarekordeid purustavate energiahindade mõju jõuab ka poelettidele. Oktoobris oli toiduhindade tõus aastases võrdluses 28 protsenti ning septembris kallines Eesti Konjunktuuriinstituudi toidukorvi maksumus aastases võrdluses rohkem kui 20 eurot,” märgib Tõnis Mölder. “Viimased uuringud näitavad, et hinnaralli mõjutab oluliselt ka toidukaupade tarbimist – inimeste ostukorvis kasvab soodushinnaga ja odavamate toodete osakaal, mis omakorda avaldab mõju elukvaliteedile. Eestimaalased eelistavad kodumaist toitu, kuid on samas väga hinnatundlikud.”

Tõnis Mölder lisab, et käibemaksuerisusega on võimalik väiksema sissetulekuga inimestele toitu kättesaadavamaks teha ja nende elujärge parandada. “Eesti on üks neljast Euroopa Liidu liikmesriigist, kus ei rakendata toiduainetele käibemaksu soodusmäära. Enamik riikidest on käibemaksu alandanud 0-15 protsendini. Näiteks Soomes on toiduainete käibemaks 14%, Rootsis 12% ning Hispaanias ja Itaalias 4% ning Lätis kehtib värsketele puu- ja köögiviljadele alates 2018. aastast 5% käibemaks. Toit moodustab pere eelarves kõige suurema osa, sellele kulub ca 21 protsenti väljaminekutest. Kokkuhoiuvõimalused on samas äärmiselt piiratud. Majapidamiste arveldusarvetel oleva raha hulk vähenes suvekuudel 65 miljoni euro võrra ehk inimesed elavad täna juba väga selgelt säästude arvelt,” lausub Tõnis Mölder.

Keskerakonna volikogu esimees ütleb, et kõikide sisendite hinnad on tõusnud ja kasvutempo jätkub ning see tähendab, et hinnalagi ootab meid veel ees. “Importkauba hinnasurve tingimustes töötab suur osa Eesti toiduainetetööstusest ellujäämise piiril. Valdavalt tegutsevad siinsel turul oma toodangut müüvad välismaised toiduainete tootjad koduriigi poolt pakutavatel soodustingimustel, samamoodi peaks toidujulgeoleku eest seisma ka Eesti valitsus. Oleme seiskohal, et toiduainete käibemaksu langetamine 5 protsendile on praeguses olukorras Eesti inimeste ja ettevõtete toimetulekuks hädavajalik samm. Valitsuselt on vaja kiireid tegusid, oleme inflatsiooni poolest Euroopa esirinnas,” räägib Tõnis Mölder.

Eelnõu kohaselt tuleks langetada 5 protsendile toidukaupade, jookide ja muude selliste inimestele tarbimiseks mõeldud toorainete (välja arvatud alkohol ja tubakatooted) ja nende valmistamiseks või säilitamiseks kasutatavate maitseainete, säilitusainete, värv- ja muude lisaainete ning restorani- ja toitlustusteenuste käibemaks. Samuti tuleb langetada 5 protsendile sööda- ja segasööda ning nende valmistamiseks kasutatavate tooraine- ja lisaaine, loomade toiduainena kasutatavate tööstuse jäätmed ning sööda tooraine käibemaks.

Tagasiside