Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

 Keskerakonna fraktsioon esitas täna Riigikogule seadusmuudatuse, mis võimaldab jõustumisel vähemalt 25 000 hääleõiguslikul kodanikul anda Riigikogu menetlusse seaduseelnõu.

“Meie eesmärk on luua kodanikele võimalus algatada seaduseelnõu sõltumata Riigikogus esindatud erakondade osalusest algatuses,” rääkis põhiseaduskomisjoni liige Priit Toobal, “ühtlasi loodame rahvaalgatuse seadustamisega leevendada rahva seas poliitikatüdimust ning elavdada kodanikuühiskonna tegevust.”

Toobal märkis, et rahvaalgatuse seadustamise idee leidis laialdast toetust ka Rahvakogus. “Rahvaalgatuse ettepanekuid saatvates kommentaarides on tajutav inimeste soov osaleda senisest rohkem valimiste vahelisel perioodil riigi poliitika kujundamisel. Nüüd teeb Keskerakond otsa lahti ja pakub selle võimaluse välja.”

“Tehniliselt näeme ette, et rahvaalgatusele esitatav seaduseelnõu peab olema õigustehniliselt samasugustele nõuetele vastav, kui Riigikogu menetlusse esitatavad teised seaduseelnõud,” selgitas Toobal, “eelnõu vormilise külje kontrolli teostab nagu ka muudel juhtudel Riigikogu juhatus, mis toimub enne toetusallkirjade kogumist. Puudustega eelnõu tagastab Riigikogu juhatus selle esitajale. Samuti kontrollib Riigikogu juhatus, et eelnõu oleks esitanud hääleõiguslik Eesti kodanik või Eestis registreeritud juriidiline isik.”

“Muide, ka 1920. aasta Põhiseaduse järgi oli võimalik 25 000 hääleõiguslikul kodanikul esitada Riigikogule rahvaalgatuse korras seaduseelnõu,” tuletas Toobal meelde.

Tagasiside