Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon algatab tuleval nädalal otsuse eelnõu, mille sisuks on Vabariigi Valitsusele riikliku asendusõpetajate süsteemi loomiseks ettepaneku tegemine. Seadusmuudatuse algataja Märt Sultsi sõnul näeb ta loodavat süsteemi omamoodi puhverkojana, kus koolides alakoormusega töötavad õpetajad asuksid haigestunud ja puuduvaid õpetajaid vastavalt kvalifikatsioonile asendama.

„Haridussüsteemi üheks suuremaks lahendamata küsimuseks on asjaolu, kuidas võimaldada õpetajale täiskohaga töötamise võimalust. Selleks, et töötada täiskoormusega, on paljud õpetajad sunnitud töötama mitmes koolis. Koolide suurimaks mureks on aga haigestunud õpetajate asendamine samaväärsel tasemel. Spetsiifilisemate teadmistega ainete õpetajate haigestumise korral on neile väga raske leida koolisiseselt samal alal kvalifitseeritud asendajat,“ rääkis pikaaegne koolijuht Märt Sults.

Sults jätkas: „Pannes need kaks probleemi aga kokku, leiame mõlemale lahenduse. Meie ettepanek on tuua kokku koolis alakoormusega töötavad õpetajad maakonna või linnaosa põhiselt puhverkotta. Puhverkojas olevaid õpetajaid tasustatakse riigi poolt ja nii paljude tundide eest, kui neil endal kodukoolis täiskoormusest puudu jääb.“

Sultsi ettepaneku kohaselt oleksid ooteajal puhverkotta koondatud õpetajad valmis teistes koolides haigestunud või puuduvaid õpetajaid asendama vastavalt oma erialasele ettevalmistusele ja kvalifikatsioonile. Saadiku sõnul võiks seesugune puhverkoda paikneda maakondlike Rajaleidja keskuste juures.

„Selline meede pakuks koolidele ajutist abi kuni õpetaja naasmiseni. Kindlasti pole puhverkoda täiteks koolidele, kus personal on mittekomplekteeritud. Samas aitaks taoline koda kaasa koolijuhtide mure ja stressi langemisele olukorras, kus on vaja asendust leida. Pikaajalise koolijuhina tean, kuivõrd suur peavalu taoline otsimine võib vahel olla. Meie ettepanek tuleks kasuks nii koolidele, õpetajatele kui ka kokkuvõttes õpilastele,“ lõpetas Märt Sults.

Haridus- ja teadusministeeriumi andmetel oli Eestis 2014/2015 õppeaastal kokku 14 329 üldhariduskooli õpetajat, aga ainult 11 680 õpetaja ametikohta. Alla poole koormusega töötas eelmisel õppeaastal 17,8%; 0,5-0,99 koormusega 26,6% ja täiskoormusega 48,9% õpetajatest.

Lisainformatsioon:
Märt Sults
Tel: +372 51 162 63

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246
[email protected]

Tagasiside