Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakonna fraktsioon esitab täna Riigikogule seaduseelnõu, mis piiraks jõustumisel oluliselt energiajookide reklaami. Reklaamiseaduse muutmisega soovitakse energiajookide reklaamile sarnaseid piiranguid, mis kehtivad alkoholireklaamile.

„Eelkõige pöörab meie eelnõu tähelepanu laste ja noortega seonduvatele asutustele ning üritustele,“ rääkis Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees Yana Toom, „leiame, et energiajooke ei tohiks reklaamida näiteks koolides, spordiasutustes ja lastele suunatud üritustel. Sarnaselt alkoholile rakenduks energiajookidele päevasel ajal tele- ja raadioprogrammides reklaamikeeld.“

Toom rõhutas, et teemasse tuleb suhtuda äärmise tõsidusega, sest paljud eksperdid peavad energiajooke lastele lausa ohtlikuks. „Mitmed Eesti lastearstid on seisukohal, et energiajookide tarbimist peab laste seas piirama, sest need põhjustavad liigset erutuvust, südamepekslemist, unehäireid ja närvilisust. Juba põhikooliõpilaste seas on energiajookide sõltlasi.“

„Eelnevalt oleme Riigikogus teinud ettepaneku energiajookide müük alla 16-aastastele lastele keelata, kuid Reformierakonna ja IRLi vastuseisu tõttu ei saanud see teoks,“ tuletas Toom meelde varasemat Keskerakonna algatust.

Negatiivse mõju tõttu lastele ja noortele on energiajookide müük lastele keelatud Prantsusmaal, Iirimaal, Rootsis ja Taanis. Norras võib energiajooke müüa vaid apteekides ning Soome on kehtestanud korra, kus energiajoogi pakend on erimärgistusega.

Tagasiside