Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakonna fraktsioon algatas täna riigikogus käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu, mille eesmärgiks on alandada toasoojale käibemaksu 20%-lt 9%-le.

„Kõrgete küttehindade alandamiseks tuleb eeskätt vähendada toasooja käibemaksu, mis toob reaalse kasu kodutarbijale,“ ütles Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson. „Kõrged aktsiisid ja käibemaks on muutnud küttehinnad inimestele talumatult kõrgeks.“

Simson ütles, et seaduseelnõu on oluline just tänases majanduskliimas, kus vaatamata pikale majandusseisakule ja ülikõrgele tööpuudusele on kasvamas inflatsioon ning oma osa inflatsioonis on riigipoolsetel maksutõusudel.

„Kuni 2007. aastani toasooja käibemaks oli 5%, siis tõsteti ta 18%-le ja tänaseks on käibemaks nii nagu enamikul muudel kaupadel 20%,“ tõdes Simson. „Samas toasoe ei ole kallinenud ainult 15%-lise käibemaksu lisandumise pärast, vaid mitmetele energiaallikatele on lisatud ka tugevalt aktsiise. Selle seaduseelnõuga me aktsiise ei puuduta. Nii on näiteks pliivabal bensiinil Euroopa Liidu alammäär 5620 krooni, aga Eestis kehtib aktsiis 6615 krooni. Maagaasil on Euroopa Liidu alammäär 157 krooni tuhande kuupmeetri kohta, aga Eestis 367 krooni. Elektrienergial on megavatt-tunni kohta 15,65 krooni alammäär, meil 70 krooni. Nii et aktsiisid on kordades kõrgemad, kui seda nõuab Euroopa Liit.“

Käibemaksuseaduse muudatusega soovib Keskerakond alandada üheksa protsendini käibemaksumäära soojusenergiale, mida müüakse eraisikutele, elamu- ja korteriühistutele, kirikutele ja kogudustele ning riigi- ja kohalikest eelarvetest rahastatavatele asutustele ja organisatsioonidele.

Tagasiside