Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon algatas täna riikliku matusetoetuse seaduse muutmise, millega taastataks matusetoetuse maksmine nii, nagu seda tehti enne 2009. aasta suuri kärpeid. Eelnõu algataja Marika Tuus-Lauli hinnangul peab riiklik matusetoetus olema tagatud kõigile, mitte olema vaid vajaduspõhine.

„Matusetoetus on hädavajalik abi lähedase kaotanud inimestele, kelle niigi raske olukord lähedase lahkumisvalu ja möödapääsmatute kulude tõttu on muudetud matusetoetuse kaotamisega veelgi raskemaks. 2009. aastal vastu võetud kärped matusetoetuse maksmisel olid seotud kriisiaegsete oludega. Sellised kitsendused peaksid olema ajutised ja on viimane aeg pöörduda tagasi varem kehtinud korra juurde ning taastada matusetoetuse tasumine kõigile,“ sõnas Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Marika Tuus-Laul.

2009. aasta juulist kuni 2014. aasta detsembrini maksis riik matusetoetust üksnes kohalikele omavalitsustele omasteta või tundmatu inimese matuse korraldamiseks. 1. jaanuarist 2015 makstakse ühekordset riiklikku matusetoetust lisaks ka majanduslikult vähekindlustatud isikutele, kes kuuluvad toimetulekutoetust saavasse perekonda.

„Matuste korraldamine pole aga kulukas mitte ainult toimetulekuraskustes olevatele inimestele, vaid ka kõige tavalisema sissetulekuga inimestele. Keskmise viisaka ja väärika matuse hind jääb keskeltläbi 600-800 euro vahemiku. Selline summa on suur väljaminek mitte ainult toimetulekutoetust saavatele inimestele, vaid ka paljudele teistele, kellele lähedase inimese kaotus on tulnud ootamatult. Praktikas on tulnud ette ka olukordi, kus on püütud ootamatult suurt väljaminekut lahendada kiirlaenude võtmisega ning sellega on ühest kurvast sündmusest saanud alguse järgmiste kurbade sündmuste ahel, kus lahkunu pereliikmetele jäävad matustest majanduslikud probleemid. Käesoleval aastal on riiklikult määratud matusetoetuse suuruseks 250 eurot. Tegemist ei ole küll kõiki kulutusi katva summaga, kuid otsus maksta seda kõigile, mitte vaid toimetulekutoetust saavatele inimestele, oleks kahtlemata samm õiges suunas,“ lõpetas Tuus-Laul.

2014. aastal suri Eestis 15 467 ja 2015. aastal 15 400 inimest. Eelnõu vastuvõtmisel hakkaks seaduse muudatus kehtima 2017. aasta 1. jaanuarist.

Lisainfo:
Marika Tuus-Laul
Tel: 50 690 18

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246
[email protected]

Tagasiside