Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakonna fraktsioon andis täna toimuval Riigikogu täiendaval istungil üle otsuse eelnõu moodustada Riigikogu uurimiskomisjon, et uurida Rail Balticu projektiga seonduvaid asjaolusid.

Keskerakonna fraktsiooni esimehe Lauri Laatsi sõnul on komisjoni esmasteks ülesanneteks kontrollida projekti vastavust 2017. aastal Riigikogu poolt ratifitseeritud Rail Balticu lepingule ning selgitada välja projekti reaalne kogueelarve ja teostamise ajakava 2024. aasta seisuga.

“Samuti tuleb komisjonil uurida, kas projekti juhtimisel ja teostamisel on võimalikke riske arvestatud nõutava hoolsusega ning nendest teavitatud valitsusi ja parlamente. Lisaks tuleb välja selgitada projekti rahastamise võimalused välisvahenditest ja omaosaluse suurus Balti riikide riigieelarvetest,” ütles Lauri Laats.

Keskerakonna saadiku sõnul peab Riigikogu uurimiskomisjoni moodustamist arutama kindlasti juunikuu jooksul, sest eesootav töömaht on suur ja kogutud info mõjutab 2025. aasta riigieelarve koostamist.

“Rail Balticu elluviimise eeldatavad kulud on kasvanud rohkem kui neli korda ja Balti riikide riigikontrollid on oma raportis välja toonud, et projekti edasiste rahastamisallikate osas puudub selgus,” nentis Lauri Laats. “Rail Baltic on ajakavast vähemalt viis aastat maha jäänud ning eksisteerib reaalne oht, et siiani kasutatud Euroopa Liidu rahastust tuleb osaliselt tagastada seoses tähtaegadest mitte kinnipidamisega. Eesti riigieelarve pingelist seisu silmas pidades ei tohi niivõrd suurtesse kulutustesse suhtuda kergekäeliselt.”

Lauri Laatsi sõnul tuleks niivõrd mastaapse projekti puhul unustada poliitilised erimeelsused ja parlamendierakonnad peaksid näitama üles riigimehelikust ning jõud ühendama. “Läti Seimis moodustatud uurimiskomisjoni toetasid nii koalitsiooni- kui ka opositsiooniparteid,” täpsustas Lauri Laats, lisades, et Riigikogu uurimiskomisjoni kuuluks igast fraktsioonist vähemalt üks esindaja.

Tagasiside