Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon esitas 2012. aasta riigieelarvele muudatusettepanekud, mis näevad ette muuhulgas lasteaia lisakohtade loomist, õpetajate palgatõusu, toasooja käibemaksu alandamist, kohalike omavalitsuste tulubaasi taastamist kriisi eelsele tasemele ning  tasuta koolilõuna toetuse suurendamist ning laiendamist gümnaasiumisse ja koolieelsetesse lasteasutustesse.

„Valitsuse kärped lõpetasid programmi „Igale lapsele lasteaiakoht“, kuigi see oli nende tegevuskava üks olulisemaid lubadusi. Riiklikud kärped lasteaedade arvelt on viinud olukorrani, kus lasteaiakohtade nappus on paljude omavalitsuste mure ning paljud linnad Tartuga eesotsas on lasteaedade küsimust asunud lahendama lastevanematele kohatasu tõstmisega üle 37%,“ rääkis Simson.

„Esitatud parandustega soovime leevendada olukorda, kus kasvav inflatsioon on märgatavalt vähendanud inimeste toimetulekut,“ selgitas Simson. „Hiljutine õpetajate meeleavaldus näitas, et hariduse alarahastamine on jõudnud kriitilise piirini. Muudatustega toetame Eesti Haridustöötajate Liidu pikaajalist seisukohta, et õpetajate palk peab jõudma Eesti keskmisele palgale järele ning 2012. aastal tuleb õpetajate töötasu tõsta vähemalt 20%.“

Simson meenutas, et eelmisel aastal soovis Päästeamet ning Politsei- ja Piirivalveamet riigieelarvest lisavahendeid, kuna alarahastus tingis nii sundpuhkuseid kui ka päästevõimekuse languse, kuid see ei leidnud valitsusparteide toetust. „Selleks, et tagada inimeste igakülgne turvalisus, oleme teinud ettepaneku leida täiendavaid vahendeid Politsei- ja Päästeametile.”

„Toon eraldi välja ka soojusenergia käibemaksu langetamise 20lt 9le protsendile, mis on tänaseid hinnatõuse vaadates lausa hädavajalik. Kui me ei kasuta koheselt riigi käes olevaid võimalusi hinnatõusu leevendamiseks, siis oleme suve alguseks olukorras, kus me ei jõua küttevõlglasi üleski lugeda,“ märkis Simson.

„Meie muudatusettepanekute rahastamisallikaks on astmelise tulumaksu sisseviimine, mis tooks riigieelarvele täiendavat tulu 180 miljonit eurot,“ lõpetas Simson.

 

Tagasiside