Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson saatis täna Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilvesele taotluse mitte välja kuulutada valitsuse poolt parlamendist läbisurutud maksupaketti, milles küsitakse ka presidendi arvamust kriisiaegsete meetmete kasutamisel opositsiooni õiguste piiramiseks.

„Eile Riigikogus lõpphääletuse läbinud maksupaketi menetlemine oli algusest peale tehtud opositsioonile sisuliselt võimatuks. Kobareelnõuga suruti ühe hooga läbi omavahel mitmed seostamata eelnõud. Kuidas on seotud majutusasutuste käibemaksu ja erinevate aktsiiside tõstmine, sotsiaalmaksu vähendamine ja Haigekassa seaduse muutmine? Valitsuse arutu kiirustamisega suruti maksupakett eile küll parlamendist läbi, kuid viimane sõna jääb siiski Vabariigi presidendile,“ sõnas Keskfraktsiooni esimees Kadri Simson.

Keskerakond toob oma kirjas presidendile maksupaketi põhilise probleemina välja asjaolu, et antud eelnõu menetlemise juures on rikutud mitmeid protseduurireegleid. Esiteks oli tegemist kobareelnõuga, mida oli opositsioonil sisuliselt võimatu menetleda. Lisaks rulliti opositsioonist üle tavapärasest kolm korda lühema muudatusettepanekute tähtajaga ning lõpetuseks seoti kogu pakett valitsuse usaldushääletusega, mida seni on kasutatud kui kriisimeedet.

„Mingit kriisi aga täna pole. Tegemist oli lihtsalt valitsuse mugavussammuga, et kaotada poliitiline dialoog ning võimalus muudatusettepanekuid hääletada. President on 2011. aastal Riigikogu ees esinedes öelnud, et erineva eesmärgiga seadusmuudatusi pole enam kohane menetleda üheskoos. President on selgelt rõhutanud, et erinevaid eluvaldkondi tuleb arutada eraldi.“

„Kõike eeltoodut arvesse võttes, tuleb meie hinnangul jätta maksupakett välja kuulutamata. Valitsus on kobareelnõud läbi surudes taas parlamentaarse demokraatia ohvriks toonud ning opositsioonist üle rullinud. Kuna president on varasemalt korduvalt kobareelnõu vastu sõna võtnud, loodame, et tal jagub kindlameelsust ka seekordse paketi küsimustes,“ lõpetas Kadri Simson.

Lisainfo:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel 53 474 246
[email protected]

Tagasiside