Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon algatab täna eelnõu, mille eesmärk on taastada 2009. aastal kehtinud erimärgistatud kütuse aktsiisimäär 1056 krooni 1000 liitri kohta ning võimaldada põllumajanduses kasutatavas masinas tarvitada erimärgistatud kütust ka teedel liikumiseks, kui masina omanik on PRIA põllumajanduslike toetuste registris.

26. jaanuaril 2009.a. võttis Riigikogu vastu alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seaduse, millega tõsteti oluliselt aktsiisimäärasid.

„Seejuures tõsteti ka erimärgistatud kütuse aktsiisimäära 1056-lt 1736 kroonile 1000 liitri kohta alates 1. jaanuarist 2010,“ ütles Keskerakonna fraktsiooni liige Arvo Sarapuu.  „Euroopa Liidu alammäär erimärgistatud kütuse aktsiisimäärale on 330 krooni 1000 liitri kohta. Seega maksavad Eesti põllumehed erimärgistatud kütuse aktsiisi üle 5,2 korra rohkem kui nõuab seda Euroopa Liidu alammäär, mis vähendab oluliselt meie põllumeeste konkurentsivõimet.“

Sarapuu sõnul ei keela kehtiv vedelkütuse erimärgistamise seadus põllumajandusmasinate liikumist teedel, kuid selle seaduse sõnastus jätab erinevaid võimalusi kontrollorganitele seaduse tõlgendamiseks ning karistuste määramiseks, kui põllumajanduses kasutatav masin sõidab tööülesande täitmiseks teedel.

„Sellepärast algatamegi muudatuse, et võimaldada põllumajanduses kasutatavas masinas tarvitada erimärgistatud kütust ka teedel liikumiseks, kui masina omanik on PRIA põllumajanduslike toetuste registris,“ märkis Sarapuu.

Sarapuu ütles, et põllumajandusmasinaid kasutatakse tihti ka lumelükkamiseks kinnituisanud teedel väikestes valdades.

„Sellisel kiireloomulisel tööl on kütuse vahetamine paagis ebaotstarbekas ning ka kulukas,“ selgitas Sarapuu. „Samas võib sõltuda tee lahtilükkamise kiirusest operatiivsõidukite ligipääs abivajajale.“

Eelnõuga muudetakse alkoholi-, tubakas-, kütuse- ja elektriaktsiisi seadust. Erimärgistatud kütuse aktsiisimäär vähendab riigi tulusid, kuid antud eelnõu puhul on võimalik aktsiisi väiksemas mahus laekumist arvestada 2011. aasta riigieelarve planeerimisel, sest erimärgistatud kütuse aktsiisimäär 1056 krooni 1000 liitri kohta hakkab kehtima 2011. aasta 1. jaanuarist.

„Samas vähendab aktsiisimäära langetamine salakütuseäri tulukust ja tõstab kodumaise põllumajanduse konkurentsivõimet, mistõttu tuleb arvestada ka täiendavat tulu, mida aktsiisimäära alandamine kaasa toob,“ ütles Sarapuu.

Tagasiside