Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakonna fraktsioon algatas täna Riigikogus puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse muutmise seaduse eelnõu, mille eesmärgiks on tõsta täisealiste puuetega inimeste toetusi.

„Puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse järgi makstavad igakuised puudetoetused on püsinud muutusteta 2000.a. jaanuarist,” ütles Keskfraktsiooni liige Marika Tuus. „Eelmises koalitsioonis ei saanud puuetega inimeste toetust tõsta Reformierakonna vastuseisu tõttu. Toetuste suurused ei vasta juba ammu enam tasemele, mis võimaldaksid puudest tingitud lisakulutusi – ravimite, abivahendite ja teenuste hindasid katta.”

Tuusi sõnul kataks eelnõus välja pakutud hüvitise tõus ehk puudest tingitud lisakulutuste kompenseerimise suurendamine aastatega toimunud inflatsiooni ja aitaks eelkõige sügava ja raske puudega inimesi, kellel on kõige suuremad puudega seotud lisakulud.

Eelnõu algatajate eesmärk on tõsta täisealiste puuetega inimeste igakuuliseid toetusi kõigis kolmes toetuseliigis kuni kahekordseks, mis võimaldab paremini katta puudest tingitud lisakulutusi.

Antud eelnõu tõstab sügava puudega inimeste toetuse 640 kroonilt 1260 kroonile kuus. Raske puudega inimese toetus tõuseb 420 kroonilt 840 kroonile kuus ja keskmise puudega inimese toetus tõuseb 200 kroonilt 400 kroonile kuus. Antud eelnõu rakendamiseks kulub täiendavalt ligikaudu 490 miljonit.

Eesti Puuetega inimeste Koda, Eesti Liikumispuuetega Inimeste Liit, Eesti Pimedate Liit, Eesti Kurtide Liit ja Eesti Vaimupuuetega Inimeste Tugiliit on korduvalt tõstatanud küsimuse hüvitiste tõstmise vajadusest. Eesti Vabariigi põhiseaduses on öeldud, et puuetega inimesed on meie riigis erilise hoole all. Käesolev seadusemuudatus annaks võimaluse sellele lausele ka sisuliselt lähemale jõuda.

Tagasiside