Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakond tahab päästjatele eripensioneid

 

Homme Riigikogus teisel lugemise olev päästeteenistuse seaduseelnõu sisaldab Keskerakonna fraktsiooni muudatusettepanekut määrata päästjatele sarnaselt politseinikega eripensionid.

„Garanteerides väärilise palga, loome töötajale motiveerivama töökeskkonna, kuid tervisele ja elulegi ohtlikku tööd tehes tuleb mõtelda nii enda kui perekonna tulevikule. Praegu ei ole kõrgendatud riskiga eriteenistuste töötajate sotsiaalsed garantiid võrdsed, jättes päästjad ilma kindlusest tuleviku ees,” ütles keskerakondlasest siseminister Kalle Laanet.

„Näiteks ei ole paljud päästjad haiguste ja east tulenevate muutuste tagajärjel pärast pikemaajalist teenistust võimelised täitma füüsiliste katsete norme või tervis ei vasta nõutule. Päästja elukutse on nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt raske, nõuab suurte koormuste talumist, igaüks neist peab olema valmis töötama kõrge psüühilise pinge olukorras. Päästjatele tuleb tagada võrdne kohtlemine teiste siseturvalisust tagavate struktuuridega ning vääriline tasu ka pärast pikaaegset teenistust elude ja vara päästmisel,” lisas Laanet.

„Väljateenitud tasu tööle ja kindlus tuleviku ees on võimalused motiveerida häid spetsialiste valitud alal edasi tegutsema. On ju ülekohtune lasta inimestel teha ohtlikku tööd vaid missioonitundest ja heast südamest.”

Laanet rõhutas, et just praegu on viimane aeg vaadata tulevikku ja leida lahendus, kuidas tõsta riigi sisejulgeolekut tagavate meeste ja naiste töötahe taas tasemele, mis võimaldab päev-päevalt seista silmitsi ohuga, kuid siiski nautida oma tööd ja olla toeks oma perekonnale.

„Siseministeerium on pakkunud välja lahendused oma valitsemisala töötajate vääriliseks tasustamiseks. Nüüd ootame, et ka meie partnerid mõistaksid vajadust panustada sisejulgeolekusse ja kriitika puhul pakuksid välja omapoolsed lahendused, mis võimaldaksid Eesti elanikel ka kümnekonna aasta pärast end turvaliselt tunda.”

Päästeteenistuse seaduses on päästeametnike pensioni määramisel lähtutud üldjuhtumil 25 aastasest teenistusstaažist ja 55 aastasest vanaduspiirist.

Praeguse seisuga töötab päästealal kokku 190 päästeteenistujat, kellel tekkiks tulenevalt päästeteenistuse seadusest õigus eripensionile. Nende tänane keskmine põhipalk on 10500 krooni.

Arvestades 2007.a. päästeametnike keskmise ametikohale vastava põhipalgaga (10500 krooni kuus), eeldatavate pensionile jäävate päästeametnike arvuga (190 päästeametnikku) ning eeldatava protsendimääraga (50%) kujuneb 2008.a eeldatavaks eripensionideks vajaminevaks summaks 11 milj krooni. Päästeametnike põhipalga tõusmisel suureneb vastavalt ka pensionideks vajaminev summa.

 

Tagasiside