Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakond algatas täna Riigikogus koolieelsete lasteasutuste seaduse muutmise, mille eesmärgiks on lasteaiaõpetajate väärtustamine sarnaselt kooliõpetajatega.

„Keskerakonnale on viimastel aastatel teravat muret tekitanud see, et üks suur osa õpetajatest – lasteaia õpetajad – on Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud alammäärade määratlusest välja arvatud,” selgitas Riigikogu Keskfraktsiooni liige Mailis Reps. „Mõned omavalitsused, näiteks Tallinna linna, Harku vald jt on omapoolselt kehtestanud kooliõpetajate alammääradega sarnased numbrid ka lasteaia õpetajate alammääradeks. Samas on kümneid omavalitsusi, kus lasteaia õpetajatele on määratud alampalga tasemele palk.”

Reps ütles, et lasteaia õpetajatele kehtestatud õpetajate kvalifikatsiooni nõuded, täiendkoolituskohustus jm kvaliteedi kindlustamise nõuded on täna rakendatud nii kooliõpetajate kui lasteaia õpetajate suhtes. „Kahjuks ei ole me tänaseni suutnud sarnaselt nõuetele kehtestada sarnaseid alammäärasid,” märkis ta. „Vastutus, mida me lasteaia õpetajatelt nõuame ei vasta täna saadavale töötasule.”

Repsi sõnul mõistab Keskerakonna fraktsioon, et erinevatel omavalitsustel on erinevad võimalused. „Kahjuks on meil täna omavalitsusi, kes ei ole võimelised koheselt lasteaia õpetajate palku tõstma,” ütles ta. „Lasteaias töötavad lisaks õpetajatele paljud väga head spetsialistid, näiteks õpetaja abid, kes vajavad samuti omavalitsusepoolset tähelepanu. Seetõttu on Keskerakonna ettepanek toetada riigipoolselt kehtestatud alammäärade ulatuses omavalitsuste tulubaasi. Ühelt poolt anname sellega omavalitsustele lisaraha ning teiselt poolt tagame lasteaia õpetajate õiglasema kohtlemise.”

Haridus-ja Teadusministeeriumi andmetele on koolieelsetes lasteasutustes tööl 6538 lasteaia õpetajat. 2007.a. kehtestatud õpetajate alampalgamäär on 8260 krooni. Lisaraha omavalitsuse tulubaasi eelnõu rakendamiseks on 857 miljonit krooni.

Tagasiside