Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakonna fraktsioon andis täna Riigikogu menetlusse käibemaksuseaduse muutmise eelnõu, mille kohaselt vähendatakse kultuurisündmuste ja -rajatiste ning spordiürituste piletite ja spordirajatiste kasutamise käibemaksumäära seniselt 18%-lt 5%-le.

„Tahame üha kallinevate elamiskulude kõrval muuta inimestele kättesaadavamaks erinevaid kultuuri- ja sporditeenuseid,” ütles Keskfraktsiooni liige Aivar Riisalu „Kultuuri- ja spordivaldkondade toetamiseks lubab käibemaksu erinevaid määrasid rakendada ka Euroopa Ühenduste Nõukogu direktiiv. Kõige mõistlikum lahendus oleks kehtestada 5%-line maksumäär kõikidele kultuuri- ja spordiüritustele ilma lisatingimusteta. Alandatud käibemaksumäär võiks laieneda ka kultuuri- ja spordirajatiste kasutamisele.”

Aastaid käibemaksu alandamise eest seisnud Evelyn Sepp tunneb heameelt, et pretsedenditult on rahandusministri rolli täitmas erakonna juht, kes toetas jõuliselt kultuuritarbimist soodustavat maksumuudatust.

„Seni on maksumäära alandamist traditsiooniliselt toetanud kultuuriministrid, nüüd on positiivseid muutusi oodata ka rahandusministeeriumist,” ütles Sepp.

Seaduse eesmärk on sarnaselt paljude Euroopa Liidu riikidega alandada kultuuri- ja spordiürituste- ning rajatiste piletite käibemaksumäära. Täna rakendatakse Eestis 5%-list käibemaksumäära väga piiratud hulgale kultuuriteenustele. Lisaks seab käibemaksuseadus lisatingimused 5%-lise käibemaksumäära rakendamiseks.

Enamus kultuuri- ja spordisündmuste ning rajatiste piletitest on maksustatud 18%-lise käibemaksu määraga. Samas on paljudes Euroopa Liidu riikides taoliste teenuste käibemaksumäär oluliselt madalam vastavas riigis kehtivast üldisest käibemaksumäärast (nt Ungaris üldine määr 25%, alandatud määr 15%, Iirimaal vastavalt 21% ja 13,5%, Lätis 18% ja 5%, Portugalis 17% ja 5%, Sloveenias 20% ja 8,5%, Rootsis 25% ja 6%) ning laieneb kõikidele spordi- ja kultuuriüritustele ilma lisatingimusteta.

Eelnõu kohaselt väheneks kõikide etenduste, teatri-, tsirkuse-, laada-, lõbustuspargi-, kontserdi-, muuseumi-, loomaaia-, kino-, näituse ja muude sarnaste kultuurisündmuste ja –rajatiste piletite käibemaksumäära seniselt 18%-lt 5%-le.

Tagasiside