Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon algatas täna käibemaksuseaduse muutmise, mille eesmärgiks on alandada soojusenergia käibemaksumäära seniselt 20 protsendilt 9 protsendile.

„Seaduseelnõu on eriti oluline just tänases majanduskliimas, kus on värskelt selja taga pikk ja külm talv, mille mõju võis iga inimene näha oma küttearvelt,“ ütles Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson. „Samas on juba teada, et 1. maist tõuseb maagaasi hind veelgi ning see mõjutab küttearveid ka järgmisel talvel.“

Simson meenutas, et eelmisel aastal suurendati „Riigi 2009. aasta teise lisaeelarve seadusega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadusega“ maagaasi aktsiisimäära 367 kroonini 1000 kuupmeetri kohta.

„Lisaks tõsteti sama seadusega ka käibemaks 20 protsendile,“ märkis Simson. „Sellega on suurenenud elanikkonna kulutused toasoojale ja praeguses majandusolukorras mõjub see rängalt eeskätt vaesematele rahvakihtidele, kes elavad keskküttega elamutes.“

Simson ütles, et arvestuslikult väheneb riigieelarvesse laekuv tulu toasooja käibemaksu alandamisest  337,5 miljoni krooni võrra. „Antud eelnõu puhul on võimalik käibemaksu väiksemas mahus laekumist arvestada 2011. aasta riigieelarve planeerimisel, sest toasooja käibemaksumäär 9% hakkab kehtima 2011. aasta 1. jaanuarist,“ selgitas ta.

Kuni 1. juulini 2007.a. oli soojusenergia maksumääraks 5%. 2007-2009 oli käibemaks toasoojale 18%. Eelmisel aastal tõsteti käibemaksumäära 20%-le.

Tagasiside