Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

16. veebruaril algatab Riigikogu Keskerakonna fraktsioon sotsiaalmaksuseaduse muutmise, mille jõustumisel vähendatakse sotsiaalmaksu tasumise aluseks olevat kuumäära 50% kehtestatud töötasu alammäärast, et tööpuuduse leevendamiseks soodustada osalise tööaja kasutamist.

„Paljudes Euroopa riikides on osaline tööaeg küllaltki populaarne. Eestis on osalise tööaja kasutamine tööandjale kulukas ettevõtmine, kuna sotsiaalmaksu maksmise aluseks olev kuumäär on võrdne alampalgaga,“ ütles Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson. Tema sõnul aitab sotsiaalmaksu kuumäära vähendamine säilitada ning luua uusi väikesepalgalisi töökohti.

„Tootmismahu vähenedes on raskustes ettevõttel sotsiaalmaksu kuumäära alandamise korral võimalik viia kokkuleppel töötajaga ta üle osalisele tööajale ning hoida kokku kulusid, mis on oluliselt parem variant kui töötaja koondamine ja ettevõtte pankrot,“ rõhutas Simson.

Kehtiva seaduse kohaselt arvestatakse sotsiaalmaksu 33% töötaja palgast, kuid mitte alampalgast väiksema palga pealt. „Praegu arvestatakse sotsiaalmaksu 33% protsenti alampalga pealt (4350 krooni) ka neil, kes tegelikult saavad sellest tunduvalt madalamat töötasu,“ märkis Simson.

Praegu maksab tööandja poole töökoormusega töötaja pealt sama palju sotsiaalmaksu kui alampalka teeniva inimese pealt ehk kehtiva seaduse alusel 1436 krooni. Tulevikus hakkab tööandja osalise tööajaga alampalgaga töötaja eest maksma 718 krooni (0,5*4350*0,33).

Tagasiside