Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakonna fraktsioon algatas Riigikogus seaduseelnõu, mille eesmärk on parandada füüsilisest isikust ettevõtjate (FIE) olukorda. Eelnõu näeb ette sotsiaalmaksu avansilise makse vähendamist ning täiendava maksuvabastuse kalapüügi eest saadud tulust.

„Sotsiaalmaksu- ja tulumaksuseaduse muutmise eelnõuga vähendatakse FIEde sotsiaalmaksu avansilist makset kvartali eest ühe kolmandiku võrra,” selgitas Keskfraktsiooni esimees Kadri Simson, „majanduslanguse tagajärjel on FIEde sissetulekud oluliselt langenud, mistõttu on tänane reaalsus, et FIEd jätavad rahapuudusel avansilised maksed tasumata.”

„Selline olukord toob aga kaasa töötute ridade täienemise endiste FIEde arvelt. Vastutades ettevõtluse eest isikliku varaga võivad nad ka täielikult laostuda,” rõhutas Simson.

Simsoni sõnul on väga oluline ka võimalus töötlemata kalasaagi realiseerimise eest saadud tulust täiendavalt maha arvata kuni 2877 eurot. „See oleks rannakalurite väga suureks abiks.”

„Riigi seisukohast on oluline, et inimese soov, tahe ja idee ettevõtte loomiseks leiaks sobiva väljundi. Nii on võimalik luua esialgu endale, kuid hiljem ka teistele uusi töökohti,” lõpetas Simson.

Täna on FIEdel kohustus maksta avansilist sotsiaalmaksu kolmekordselt alampalgalt arvestatud summalt, milleks on 275,24 eurot. Samas oli 2009. aastal FIEde keskmine kvartaalne tulu 7850 krooni, millelt tuleks sotsiaalmaksu maksta 3591 krooni ehk 229,51 eurot. Keskerakonna fraktsioon tegi ettepaneku FIEde olukorra parandamiseks ka eelmisel aastal, kuid see valitsusparteide toetust ei leidnud. 2006. aastal oli registreeritud FIEsid ca 75500, 2008. aastaks oli see arv vähenenud ca 64700-le ning 2010. aastaks veel ligi poole võrra, 34520 FIEle.

Tagasiside