Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon algatab tuleval nädalal seaduseelnõu, mille jõustumisel langeks elektrihinnale lisanduv elektriaktsiis 4,5 korda Euroopa Liidu poolt kehtestatud minimaalse määrani.

„Viimase paari aasta jooksul on inimeste kodukulud hüppeliselt kasvanud ning riigi kohus on leida võimalusi, kuidas pidevat hinnatõusu leevendada. Me teame, et üle 70 protsendi elektri hinnast moodustavad kulud elektri tootmisele ning võrgutasud. Ülejäänud osa moodustavad riigi poolt kehtestatud maksud ja tasud, just selles osas on meil mängimisruumi. Täna kehtiva korra kohaselt on elektrienergia aktsiis 4,47 eurot ühe megavatt-tunni elektrienergia kohta. Eelnõuga väheneks elektrienergia aktsiis 1 eurole, mis on ka Euroopa Liidu alammäär,“ sõnas Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson.

Simsoni sõnul kasutavad Euroopa Liidu alammäära elektrienergia maksustamisel mitmed liikmesriigid, seal hulgas ka lähinaabrid Läti ja Leedu.

„Eesti kliimavöötmes ei ole elektri näol tegemist luksuskaubaga, mille tarbimist tuleks täiendavalt maksustada. Leian, et riik ei pea oma rahvalt iga senti nöörima. Meie eelnõu jõustumisel võidaks keskmine Eesti pere kümneid eurosid aastas,“ lõpetas Kadri Simson.

Seaduseelnõu vähendab riigieelarvesse elektriaktsiisi laekumist hinnanguliselt 25,4 miljoni euro võrra. Samuti väheneb käibemaksu laekumine riigieelarvesse 5,1 miljoni euro võrra. Seaduse jõustumise mõju riigieelarvele on võimalik arvestada 2016. aasta riigieelarve planeerimisel. Eelnõu näeb ette seaduse jõustumise 1. jaanuar 2016.

Jaan Männik

631 6691
[email protected]

Tagasiside